ジュウム
Karate kata Jumu
Kata Jumu je v súčasnosti už považovaná za zabudnutú kata. Napriek tomu sa dochovali záznamy zo začiatku 20. storočia o tom, že bola na Okinave vyučovaná.
Pomenovanie kata
Jumu, Juumu, Juma, Jumo.
Presný názov kata sa bohužiaľ do dnešných čias nedochoval. V súčasnosti sa názov tejto kata v Japonsku zapisuje iba písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Pôvod kata Jumu
Kata Jumu je veľmi stará kata s neistým pôvodom. Pochádza pravdepodobne z Číny, odkiaľ bola pravdepodobne prenesená na Okinavu. Dnes už nie je známe, kto túto kata preniesol na Okinavu, no traduje sa, že bola súčasťou smeru Tomari te. Bohužiaľ sa nedochovali ani žiadne fotografie z ranných čias, takže nevieme akému okruhu aplikácií sa táto kata venovala či aké bojové postupy vyučovala.
Záznamy o kata Jumu
Kata Jumu patrí dnes už k strateným kata. Prvú zmienku o tejto kata môžeme nájsť v denníku okinavskej prefektúry, ktorý 25. januára 1911 publikoval článok o šírení a rozvoji povinného predmetu Karate na strednej škole.
V tomto článku sa popisuje stretnutie študentov a majstrov, ktoré sa konalo 24.1.1911 na nádvorí strednej školy. Na tomto stretnutí bol vymenovaný Kentsu Yabu ako inštruktor, žiaci cvičili kata i kumite a niekoľko majstrov (Funakoshi, Kiyuna, Yabu a Itokazu) predviedlo svoje kata.
Autor článku taktiež udáva, ktoré kata cvičili žiaci školy. Celkovo bolo odcvičených 15 kata zo smeru Shuri Te a Tomari Te, pričom v súčasnosti menované kata priraďujeme skôr k majstrovským ako k žiackym kata (Chinto, Wansu, Passai, Kusanku, Rohai, Gojushiho (Useishi), Jiin (Ji), Sesan, Wanduan (Wando), Jion (Jumu), Chinte (Nantei), Jitte). Dnes označované ako žiacke kata boli odcvičené len Naihanchi (Naifanchi) a Pinan. Okrem týchto v súčasnosti známych kata zoznam obsahuje aj dnes už stratenú kata Ronsu (Chinsu).
Druhá písomná zmienka o kata Jumu bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov “Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata.
Táto kata je v súčasnosti považovaná za stratenú, pričom nie je známy nikto, kto by hodnoverne dokázal, že učí pôvodnú alebo pozmenenú verziu tejto kata. Nakoľko v podstate nie je v súčasnosti možné potvrdiť či overiť hodnovernosť akejkoľvek kata nesúcej tento názov, je pravdepodobné, že sa stretnete s ľuďmi, ktorí budú cvičiť zaručene “autentickú” Jumu. Čas ukáže či sa kata Jumu vynorí v nejakom rodinnom štýle alebo či zostane naveky zabudnutá.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McKENNA, Mario: Itoman Seijin. [online]. 22.02.2010. [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://www.kowakan.com/?p=23038s
Quast, Andreas: Tokuda Antei’s Memorandum. Publikované na http://ryukyu-bugei.com/?p=7324 [prístup 28.2.2021]
www.koryu-uchinadi.com : Hanshi Patrick McCarthy – osobná korešpondencia
Jiří Jánoš : Zajímavosti z Japonska, Albatros,1984
www.msisshinryu.com/history/tomari-te/ : F.P. Camara – Tomari-Te: The place of the old tode
Obrázok Ostrov Okinava, zdroj https://www.google.sk/maps