ワンチン
Pomenovanie kata
Wanchin. Seibukan no Wanchin.
Názov kata Wanchin vznikol spojením počiatočných slabík kata Wanshu a Chinto. Nakoľko sa jedná o spojenie počiatočných slabík dvoch rozličných názvov kata, názov kata Wanchin nemá pravdepodobne žiadny význam.
Nakoľko nie je známy význam slova Wanchin, zapisuje sa názov kata písmom katakana ako ワンチン. V súčasnosti sa písmom katakana zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
História
Okinavský majster Chotoku Kyan (1870-1945) mal viacero učiteľov vrátane legiend okinavského Tode akými boli majstri Sokon Matsumura či Kosaku Matsumora. Traduje sa, že majster Kyan bol známy svojimi technikami kopov a vyhýbajúcimi pohybmi tai sabaki. Typický bol pre neho najmä pohyb suri ashi, ktorý zostal uchovaný i v jeho kata. Jedným z jeho žiakov sa stal i Zenryo Shimabukuro (1909-1969), ktorý si u majstra Kyan osvojil všetky jeho kata a po jeho smrti pokračoval v šírení jeho výučby v nezmenenej podobe.
V roku 1938 bol Zenryo Shimabukuro prijatý u majstra Kyan za jeho študenta. U svojho učiteľa zotrval až do jeho smrti v roku 1945, pričom si osvojil všetky kata svojho učiteľa, vrátane jednej kata s Bo.
Majster Kyan si mal osvojiť kata Chinto v roku 1896, potom čo ho jeho otec nechal študovať Tode u majstra menom Kosaku Matsumora (1829-1898). Táto Tomari verzia neobsahuje postoj na jednej nohe, tak typický pre iné verzie kata Chinto. Kata Wanshu si majster Kyan osvojil neskôr, v roku 1901, u Pechin Maedu, ktorý bol taktiež ako on, študentom majstra Matsumoru.
Pôvod kata Wanchin
Kata Wanchin je pomerne mladá kata. Jej vznik sa datuje do roku 1962, kedy majster Zenryo Shimabukuro (1909-1969) zozbieral princípy a kombinácie vyučované v kata jeho učiteľa a vytvoril vlastnú kata pod názvom Wanchin. Dnes už nie je zrejmé, či tieto kata boli obľúbené kata majstra Shimabukuro, no traduje sa, že kata Chinto bola obľúbenou kata majstra Kyan.
Technická charakteristika
Kata Wanchin rozhodne nemožno priradiť k základným kata. Techniky zozbierané z iných kata ako Passai, Seisan, Gojushiho a Kusanku vytvárajú túto kata dostatočne atraktívnou a náročnou. Charakteristickou črtou tejto kata je jej začiatok inšpirovaný kata Kusanku a techniky zamerané na súčasné blokovanie a útok.
Kata Wanchin sa v súčasnosti vyučuje iba v smere Seibukan Shorin ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Seibu Kan The Shorinji-Ryu Karate Of Shimabukuro Zenryo, preložil John Sells, pôvodný článok bol uverejnený v Bugeisha Magazine issue#5. Printed in the spring of 1998. Publisher: Walter Dailey, Editor/Creative Director: Angel Lemus
www.karate.org.yu
www.dragon-tsunami.org
www.americanblackbeltacademy.com
https://pdfslide.tips/documents/shorin-ryu-seibukan.html
GODSHAW, Alan: Kata Dictionary. Dostupné online na https://alangodshaw.com [prístup 8.4.2021]