孔雀小
Karate kata Gopei Sho
Kata Gopei Sho patrí k menej známym kata, ktorých pôvod pramení vo vnútornom systéme Hsing-I.
Pomenovanie kata
Kong Que (čínsky), Hopei, Gopei, Gopei Sho, Kujaku (jap). Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Páv”.
História
Západnému svetu predstavil túto kata Robert Trias (1922-1989) (10.Dan), ktorý je považovaný za otca Amerického Karate. Počas 2. Svetovej Vojny, v roku 1942, pôsobil Robert Trias na vojenskej základne na Britských Šalamúnových ostrovoch. V tom čase sa venoval boxu, v ktorom bol aj boxerský šampión amerického námorníctva v stredne ťažkej kategórii. V tom čase tu stretol majstra štýlu Hsing-I menom T’ung Gee Hsing. Ten sa ponúkol, že si s ním vymení techniky Hsing-I za techniky boxu. Toto najprv majster Trias odmietol, no funkčnosť techník Hsing-I ho nakoniec presvedčila aby začal študovať toto interné bojové umenie. Odvtedy sa stali bojové umenia súčasťou jeho života, pričom v roku 1945 ako prvý predstavil Karate v USA. V roku 1946 otvoril vo Phoenixe prvé Karate dojo.
Hsing-I
Všeobecne sa udáva, že interný systém Hsing-I vytvoril počas dynastie Sung (960-1276) generál menom Yue Fei, ktorý bol zručný predovšetkým v ovládaní kópie. Doslovný preklad názvu Hsing-I znamená “Forma-Myseľ” pričom celý systém bol vytvorený na piatich prvkov čínskej kozmológie a rozvíja pohyby 12 zvierat. Systém sa nazýva vnútorným aj preto, že obsahuje v sebe aj Tai Chi Chuan, Bagua Chuan, I-Chuan a Liu He Ba Fa. Tak ako Kung Fu aj Hsing-I sa delí na severné z provincií Shanxi a Habei a južné z provincie Henan.
T’ung Gee Hsing
Počas štúdia s majstrom T’ung Gee Hsing sa Robert Trias dozvedel aj niečo z minulosti svojho učiteľa. Učiteľom majstra T’ung Gee Hsing (Tong Gee Hsing alebo Hsiang) bol jeho strýko , ktorého do tajov interných bojových umení zasvätili taký majstri ako Li T’sun Yi (1849-1924)(majster Hsing I a Bagua Quan) and Sun Lu T’ang (1859-1932)(majster štýlov Xingyi Quan,Bagua Zhang a Tai Chi, ktorý neskôr založil vlastný štýl Tai Chi nesúci jeho meno). Jeho strýko odovzdal toto učenie na svojho synovca. Ten sa neskôr presťahoval na Okinavu do mesta Kumemura, kde trénoval s legendou okinavského Tode menom Choki Motobu (1870-1944). V roku 1940 sa presídlil na Šalamúnove ostrovy kde stretol Roberta Triasa.
Gopei Sho
Pôvod kata Gopei Sho sa údajne datuje niekedy do roku 1400, kedy Okinava bola pod správou Číny. Nie je známy ani jej tvorca ani po akej línii bola odovzdávaná, no uvádza sa, že sa jedná o pôvodnú čínsku formu, ktorá demonštruje pohyby zvierat tigra, hada, žeriava a páva. Použitie týchto pohybov je blízke ich originálom v čínskych formách. Kata obnovil a priviedol do jej súčasnej a pôvodnej podoby majster Robert A. Trias (1923-1989).
Technická charakteristika Gopei Sho
Kata Gopei Sho je charakteristická mnohými pohybmi imitujúcimi pohyby zvierat, najmä páva. Pomalé pohyby symbolizujúce otváranie krídiel (vyslobodenie sa z úchopov dvomi útočníkmi, ktorý držia cvičiaceho za ramená) by mali predstavovať páva pripravujúceho sa na svoju obranu. No v kata okrem úderov krídlami nájdeme aj útoky vykonávané tigrími pazúrmi do oblasti očí, ktoré sú určené predovšetkým na oslepnutie súpera. V kata sa nachádza veľké množstvo pohybov pripomínajúcich techniky zo série kata Naihanchin.
V súčasnosti sa kata Gopei Sho, podobne ako kata Nandan Sho cvičí pravdepodobne iba medzi žiakmi zosnulého majstra Triasa.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.geocities.com/Colosseum/Lodge/9295/katahistories.html
www.blackbeltmag.com/searchdb/bbm/1982/December/7.html
www.wadoryu.org.uk/naihanchi.html
www.shuri-ryu.org/shuri-ryu/katas.htm
www.whitewillowtaichi.com/cpage.cfm?cpid=75
http://members.aol.com/thezarman/ukdo/trias.html
http://www.standingpost.com/answers1.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Trias