良宮
Pomenovanie kata
Chokyu (Gekisai).
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa neprekladajú. Názov Chokyu predstavuje kombináciu dvoch rozdielnych znakov: Cho a Kyu. “Cho” reprezentuje alternatívnu výslovnosť prvého ideogramu japonsko-okinawského priezviska “Nagamine (z mena Shoshin Nagamine). “Kyu” reprezentuje alternatívnu výslovnosť prvého ideogramu japonsko-okinavského priezviska “Miya”gi (z mena Chojun Miyagi).
Pôvod kata Chokyu
Pôvod kata Chokyu je úzko zviazaný s kata Gekisai, ktorú vytvorili majstri Chojun Miyagi [宮城 長順] (1888-1953) a Shoshin Nagamine [長嶺 将真](1907-1997). Kata Chokyu je v podstate prepracovanou verziou kata Gekisai. Ide o dielo významného karate historika a zakladateľa Koryu Uchinadi Kenpo-jutsu menom Patrick McCarthy (*1954).
Patrick McCarthy Hanshi
(*1954)
Hanshi Patrick McCarthy je v Japonsku akreditovaný 9. Dan a študent 5. generácie okinavského karate s dokonalým rodokmeňom okinavských majstrov; počnúc jeho učiteľom Kinjo Hiroshi (1919-2013) a učiteľom jeho učiteľa Hanashiro Chomo (1869-1945), Itosu Anko (1831-1915), ktorý ho predchádzal a jeho majstrom Matsumura Sokon (1809-1901) až po Hohan Soken (1889-1982). Patrí medzi historicky najviditeľnejších priekopníkov tejto tradície.
McCarthy, pôvodom z Kanady, austrálsky migrant, študoval umenie karate od detstva a tešil sa z vynikajúceho súťažných výsledkov. Neskôr sa vydal na dlhú cestu ako terénny výskumník v Japonsku, kde sa napokon ukázal ako najpredávanejší autor. McCarthy, ktorý je zodpovedný za vytvorenie prvého akademického vysokoškolského kurzu bojových umení kdekoľvek na svete, je najlepšie známy pre svoj objav a anglický preklad starovekého manuskriptu Bubishi a je považovaný za jeho vedúcu autoritu.
V snahe pomôcť vyvinúť autoritatívny zdroj ktorého cieľom bude možné zachovať, odovzdať a získať autentickú akreditáciu a celosvetové uznanie i akreditáciu, sa dvaja z popredných autorít bojových umení (Hanshi Patrick McCarthy a veľmajster Evan Pantazi) spojili, aby založili Kyusho-Jutsu Kokusai Shihankai 急所術国際師範會[Medzinárodná asociácia majstrovských inštruktorov Kyusho-Jutsu]. V tejto asociácii zastáva Hanshi McCarthy post predsedu.
Zdroj: https://kyusho.com/kyusho-jutsu-kokusai-shihankai/
Hanshi Patrick McCarthy ku kata Chokyu dodáva. ” Počas rokov, ktoré som strávil cestovaním po Číne a skúmaním pôvodu karate, som sa naučil jedno Qin Na cvičenie. Toto cvičenie bolo pre dve osoby a skladá sa zo zámkov, úchopov, a prácou s kĺbovými spojeniami. Táto forma obsahuje veľa techník použitých v Gekkisai futari-renzokugeiko. Čo je nepretržitý dril pre dve osoby podporujúci Gekki-sai dai ichi zo štýlu Goju ryu. Neskôr som zistil, že pôvod tohto cvičenia je v Quanfa štýle nazývanom ako Mníchova päsť. Vypracoval som hypotézu o tom, že toto cvičenie pokojne môže byť spojené s tým, ktoré sa Chojun Miyagi v Číne. V roku 1936 sa naučil od zápasníka Lohan Quan (Mníchovej pästi) menom Miao Xin (1881-1939) v Chin Wu/Jing Mo Asociácii. Som presvedčený, že keď odstránime druhú osobu (útočníka) z prvej časti drilu a pretvoríme obrannú časť [cvičenie, ktoré som si obľúbil], získame originál, z ktorého Miyagi (a Nagamine) čerpali keď tvorili Gekkisai v roku 1941.
Práca tela v kata Chokyu
Keď som vytváral prevedenie tohto drilu, ktorý som sa naučil v Číne, pre jednu osobu, rozhodol som sa použiť tú istú geometrickú konfiguráciu, ktorú vytvorili Miyagi a Nagamine. Čerpaním z energickej krokovej a kĺzavej práce nôh charakteristickej pre Južný štýl Quanfa Mníchovej pästi (niečo čo si myslím, že chýba v modernom karate) a živej práce tela, podobnej ako v Yamaneryu (niečo, čo tiež chýba v modernom karate), som spojil vnútorný stredný blok (most) a kakewake tsuki (aké je v Gekkisai ichi) s kake uke a mawashi uke (aké je v Gekkisai ni) do jednej konfigurácie a tým vytvoril zmenenú a menej rozsiahlu verziu.
Okrem energickej práce s telom a sabaki ktoré som predstavil sú rozdiely ešte v tom, že kake uke sa robí v prvej polovici formy a uchi uke v druhej tak aby sa to stále neopakovalo. Forma končí s kakewake tsuki, ktoré je nasledované mawashi uke. Kedže som sa nevzdal pretvárania tohto cvičenia, podarilo sa mi vytvoriť modifikované cvičenie, ktoré viacej podporovalo ten pôvodný čínsky dril pre dve osoby. Keď som vyučoval tento nový dril pod záštitou Koryu Uchinadi, zistil som, že tí ktorí už predtým poznali Gekki-sai futari renzoku geiko a potom sa naučili tento môj dril začali viac preferovať moju funkčnú interpretáciu.
Pomenovanie kata Chokyu
Keďže som si chcel uctiť obidvoch, Chojuna Miyagiho i Shoshina Nagamine (rovnako ako Mabuni uctil Itosu a Higashionnu keď citoval základné zdroje, z ktorých čerpal pri zakladaní štýlu, ktorý vytvoril), použil som na prezentáciu mojej interpretácie a syntézy ich práce z roku 1941, prvé ideogramy ich mien.”
K tomuto článku Hanshi McCarthyho už len treba doplniť, že spomínaný Qin Na dril si Hanshi McCarthy osvojil v roku 1991 v meste Shanghai (Čína) u vnuka majstra menom Miao Xing (1881-1939). Práve s týmto majstrom štýlu Lohan Quan (Mníchova päsť) sa mal Chojun Miyagi (1888-1953) vo februári roku 1936 stretnúť a stráviť s ním istý čas. Kata Chokyu vytvoril Hanshi McCarthy v roku 1991.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
materiály prevzaté z www.koryu-uchinadi.org s láskavý súhlasom Hanshi McCarthyho
osobná korešpondencia s Hanshi McCarthym
preklad článku zabezpečil Ing. Michal Hrušecký
portrét Hanshi McCarthyho je prevzatý z https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Patrick_McCarthy_Sensei.jpg
Pantazi, Evan: Kyusho-Jutsu Kokusai Shihankai. Dostupné na https://kyusho.com/kyusho-jutsu-kokusai-shihankai/ Prístup [8.6.2022]