体 捌き 初段/二段/三段
Pomenovanie kata
Tai Sabaki.
Uvedené japonské znaky tejto kata sa voľne prekladajú ako “Posun tela” alebo “Presun tela”. Prípona Shodan, Nidan a Sandan určuje poradie jednotlivých kata.
Pôvod série kata Tai Sabaki
Majster Yasuhiro Konishi (1893-1983) bol zasväcovaný do tajov bojových umení už od útleho detstva. Od 6 rokov sa učil Muso Ryu Jujitsu, neskôr štýl Takenouchi Ryu jujitsu, ktorý svojimi kopmi a údermi pripomína Karate. Na strednej škole v Japonsku praktikoval Kendo, kde sa neskôr zoznámil aj s okinavským Te. V roku 1923 si otvoril vlastné dojo Ryobu Kan, v ktorom ho kontaktovali majstri Otsuka (1892-1982) a Funakoshi (1868-1957). A práve majstrovi Funakoshi pomohol vytvoriť jeho prvé dojo v Japonsku. Spolu s majstrom Otsuka vytvorili ippon kumite a začali ho praktikovať na tréningoch. Postupom času začalo navštevovať Japonsko stále viacej Okinavčanov, ktorí navštívili i Ryobu Kan. Spomedzi nich najviac ovplyvnili majstra Konishi nasledovní majstri : zakladateľ Shito-Ryu Karate Kenwa Mabuni (1889-1952), zakladateľ Goju-Ryu Karate Chojun Miyagi (1888-1953) a legendárny bojovník Choki Motobu (1870-1944). Okrem budúcich zakladateľov štýlov Karate sa majster Konishi stretol i s budúcim zakladateľom Aikido, menom Morihei Ueshiba (1883-1969).
Spojenie umení
Konishi Sensei and jeho žena študovali u majstra Ueshibu, ktorý ešte stále vyučoval od roku 1915 Daito Ryu Aikijujitsu. Daito Ryu Aikijujitsu si osvojil u majstra menom Sokaku Takeda (1859-1943). Majster Konishi považoval majstra Ueshibu za najlepšieho bojovníka akého kedy poznal, pričom toto tvrdil celý svoj život. Nakoľko majster Konishi trénoval už Karate niekoľko rokov, predviedol majstrovi Ueshiba svoju kata Heian Nidan, ktorú si osvojil od majstra Funakoshi. Tu ale majster Ueshiba vyriekol názor, že niektoré techniky sú neefektívne. Tento komentár vzbudil pozornosť, nakoľko Konishi veril v Karate a vysokú mienku majstra Ueshibu. Majster Konishi cítil, že Karate má stále veľkú hodnotu a že má zodpovednosť za jeho vývoj. Preto poprosil o súhlas pokračovať v tréningu Karate, aby vytvoril techniky, ktoré by boli akceptované veľkým učiteľom.
Po mnohých mesiacoch výskumu a tréningu vytvoril majster Konishi kata nazývanú Tai Sabaki. Základy tejto kata čerpal v Karate, ale obsahujú princípy obsiahnuté vo vyučovaní majstra Ueshibu. I keď kata neobsahovala komplex techník, skladala sa zo sledu akcií bez prestávok medzi pohybmi. Potom čo svoju kata predstavil, majster Ueshiba poznamenal:
Táto kata, ktorú si práve predviedol,
Morihei Ueshiba
bola pre mňa zadosťučinením.
Táto kata je hodná majstra.
Neskôr majster Konishi vytvoril ešte ďalšie dve kata vytvorené na princípoch Tai Sabaki. Tieto tri kata sú dnes známe ako Tai Sabaki Shodan, Tai Sabaki Nidan a Tai Sabaki Sandan. V súčasnosti sa tieto kata cvičia iba v japonskom štýle Ryobu-Kai.
Technická charakteristika
Tai Sabaki Shodan
Kata Tai Sabaki Shodan je nenáročná kata určená začínajúcim adeptom Karate. Do veľkej miery pripomína mnohé Taikyoku kata, ktorých koncepcia spočíva v dvoch technikách : gedan barai a oi cuki. Rozdiel medzi týmito kata a Tai Sabaki Shodan je nepatrný, ale podľa mňa významný. Majster Konishi pozmenil koncepciu otočiek medzi jednotlivými kombináciami techník, tak aby boli i tieto otočky (Tai Sabaki) použiteľné pri praktických aplikáciách. Druhým nepatrným rozdielom je technika, vložená medzi techniky gedan barai a oi cuki. Táto krátka technika vykonávaná ihneď po technike gedan barai totiž predstavuje vymanenie sa zo súperovho úchytu nášho zápästia. Týmto majster Konishi priblížil Karate kata opäť do sféry sebaobrany, pričom upustil od koncepcie mnohých kata pre začiatočníkov : blok a úder.
Tai Sabaki Nidan
Kata Tai Sabaki Nidan je pomerne nenáročná kata určená začínajúcim adeptom Karate. Do veľkej miery pripomína mnohé Taikyoku kata, no nemožno nepostrehnúť, že sa autor tejto kata nechal v úvode inšpirovať kata Pinan Nidan /Heian Shodan/. Taktiež enbusen kata sa oproti predchádzajúcej verzii mierne zmenil, na čom mali vplyv ak iste Pinan kata. Kata Tai Sabaki Nidan obsahuje oproti Tai Sabaki Shodan predovšetkým techniky blokov /gedan barai, soto uke, uchi uke/, pričom v samotnom závere kata spája techniky obrany s technikou protiútoku do ladnej kombinácie.
Tai Sabaki Sandan
Kata Tai Sabaki Sandan je pomerne nenáročná kata určená začínajúcim adeptom Karate. Do veľkej miery pripomína mnohé Taikyoku kata alebo Pinan kata. Enbusen tejto kata tak ako u Tai Sabaki Nidan vychádza z Pinan kata. V kata sa nachádza pomerne malé množstvo základných techník, pričom bloky uchi uke, soto uke, gedan barai a age uke vzápätí vystrieda priamočiary útok s cuki, prípadne kombinácia techník gyaku-kizami cuki alebo kizami-gyaku cuki.
Už v samotnom úvode kata môžeme nájsť spojenie techník, ktoré často v kata nevidieť, no na tréningoch patria medzi základné. Jedná sa o kombináciu techník soto uke so shomen uraken uchi vykonávanú tou istou rukou v postoji neko ashi dachi. No nie je to len táto kombinácia, ktorá tvorí túto nenáročnú kata atraktívnou. V samotnom závere kata sa totiž nachádza ladná kombinácia akoby vystrihnutá z nejakej majstrovskej kata či zostavy Tai Chi Chuan, vykonávaná v Shiko dachi, kde jedna ruka odvádza súperov protiútok a následne táto i vykonáva dve útočné techniky na súperovu hlavu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
http://jkr.com