心清
Pomenovanie kata
Shinsei.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Čisté srdce”. Alan Godshawn na svojich stránkach použil zápis znakov 新生 pričom preklad zápisu je “Nový začiatok” či “Nový zrod”.
Pôvod kata Shinsei
Autor tejto povojnovej kata je zakladateľ Shito ryu, Kenwa Mabuni (1889-1952).
Technická charakteristika kata Shinsei
Táto kata sa technicky priraďuje k Naha te. Táto krátka a nenáročná kata je kombináciou dvoch kata vytvorených okolo roku 1940 zakladateľom smeru Goju ryu – Chojun Miyagim (1888-1953) a jednej tradičnej čínskej kata. Prvé dve žiacke kata sú Gekisai Dai Ichi, Gekisai Dai Ni . Záver kata obsahuje techniku z Saifa. Kata Saifa sa zväčša vyučuje ako prvá tradičná kata po žiackych zostavách. Je veľmi pravdepodobné, že majster Mabuni sa nechal inšpirovať svojím priateľom Chojun Miyagim a po jeho vzore vytvoril ďalšiu žiacku zostavu.
A zdá sa, že nebol jediný. V Shito ryu sa cvičí kata Shinsei, v Goju ryu sa cvičia Gekisai Dai Ichi a Ni, v Kyokushinkai Gekisai sho a Gekisai Dai a v Matsubayashi ryu sa cvičí Fukyu Kata Ni, pričom podobnosť medzi týmito kata je na prvý pohľad viac než jasná. Všetky vznikli na základoch kata Gekisai.
Majster Kenwa Mabuni sa vytvorením tejto novej kata pokúsil prepojiť v povojnových časoch vytvorené kata Gekisai s tradičnou Naha-te kata Saifa. Pravdepodobne už v tom čase vyučoval tieto kata v tomto poradí. Jeho novovzniknutá kata síce nie je veľmi rozšírená, no i v súčasnosti cvičíme kata Saifa po sérii kata Gekisai.
V slaboch jednotlivých Shito ryu škôl sa kata Shinsei cvičí ako základná kata ešte pred kata Pinan Shodan alebo na úrovni tejto kata. Kata obsahuje množstvo základných postojov a techník. Na základoch tejto katai, vytvoril syn zakladateľa Shito ryu majster Kenei Mabuni (*1918) vlastnú kata s poradovým číslom Ni.
V súčasnosti sa kata Shinsei cvičí iba v ortodoxných kruhoch blízkych zakladateľovi Shito ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Haas Herbert: www.karatekata.de/KarateKataMabuni.html
www.dojoway.com/KataNamesTranslations.htm
https://www.seishin-kan.org/kata_shinsei.html
GODSHAW, Alan: Kata Dictionary. Dostupné online na https://alangodshaw.com/ [prístup 14.4.2021]