八步連
八步连
Pomenovanie kata
Paik Po Lien (dialekt. Fuzhou), Ba Bu Lian (čínsky), Paipuren, Baiburen, Happoren (jap).
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “8 plynulých krokov” či “8 nepretržitých krokov”. Japonský názov Happoren sa prekladá ako “8 krokov za hodinu”. Iné názvy sú “8 smerov” alebo “Kata 8 smerov”. Verzia, ktorú som mal možnosť zhliadnuť nebola cvičená ani do 8 smerov ani neobsahovala 8 krokov. Preto sa domnievam, že pôvodná verzia obsahovala, tak ako uvádza názov kata, 8 krokov.
Pôvod kata Paipuren
Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan). Túto kata vyučoval napr. majster Ryu Ru Ko (Xie Zhong Xiang) (1852-1930), ktorý bol učiteľom zakladateľa Naha Te Kanryo Higaonnu (1853-1916). Na Okinavu preniesol ale túto kata majster Go kenki (Wu Xian Hui) (1886-1940), ktorý ju odovzdal ďalej na zakladateľa Shito ryu majstra Kenwu Mabuniho (1889-1952). Na Okinave sa táto kata pravdepodobne rozvíjala po viacerých líniách, pričom originál tejto kata je pravdepodobne dnes už neznámy. Dodnes sa táto kata vyučuje v južných provinciách Číny, no aj tu nie je jasné, či sa jedná o úplnú pôvodnú verziu tejto kata.
Kata Paipuren zaraďujeme k štýlu Bieleho žeriava a zohrala jednu z hlavných úloh pri vzniku okinavského Karate. Táto kata ovplyvnila viacero kata (predovšetkým zo štýlu Žeriava) ako napr. Nipaipo alebo Hakucho. Z tých známejších kata sú to predovšetkým ale kata Sanchin a Tensho. Kata Paipuren je dodnes považovaná za základ štýlu Bieleho žeriava a je cvičená ako Qi Gong kata.
Technická charakteristika
Kata Paipuren je osobitná kata, skôr krátka. Zdá sa, akoby v sebe zahrňovala myšlienky a princípy zmiešané z kata Sanchin a Tensho. Kata je postavená na protiklade napätia a uvoľnenia. Zároveň používa netypické izometrické napätie svalov a dýchacích techník typické pre kata zo štýlu Žeriava. Preto ju mnohí považujú za komplexnejšiu než Higaonnovu verziu Sanchin Kata.
Takmer celá kata je vykonávaná v postoji neko ashi dachi, pričom najčastejšie použitá technika (kombinácia) v kata je kake uke – haito uchi – kake uke. Týmito technikami kata začína (vykonávajú sa tu 3krát) a celkovo sa táto technika nachádza v kata až 6krát. Zaujímavosťou kata je, že približne v polovici kata sa vykonávajú pohyby charakteristické z ukončenia kata. A tak to vlastne vyzerá, že kata ešte poriadne nezačala a už končí. Nie je to pravda, takže kata opäť “začína” technikami kake uke – haito uchi – kake uke vykonávanými opäť 3 krát. Bunkai kata prezrádza útoky vedené na vitálne body človeka.
Sanchin versus Paipuren
Prostredníctvom kata Paipuren by mal cvičenec rozvíjať svoju vnútornú energiu Ki. Tento istý cieľ má i kata Sanchin, napriek tomu existuje niekoľko rozdielov medzi týmito kata: Kata Sanchin sa na rozdiel od kata Paipuren vykonáva v súčasnosti so zatvorenými rukami. No nebolo tomu tak vždy. Veď pôvodná forma kata Sanchin sa vykonávala s otvorenými rukami. V takejto podobe sa vykonáva dodnes v Uechi ryu. Otvorené ruky zatvoril až majster Kanryo Higaonna (1853-1916), zakladateľ Naha te. Tým, že sa zmenili otvorené ruky na zatvorené sa zmenil princíp prenosu vnútornej energie. Pri ťažšom “vnútornom cvičení” otvorených rúk je uvoľnenie energie oveľa väčšie. Pri dnešnej kata Sanchin sa vnútorná energia koncentruje v strede tela. Je to dané postavením a aplikovaním dýchacích metód.
U kata Paipuren je práca s vnútornou energiou presne opačná, vnútorná energia je vyžarovaná z tela cvičiaceho smerom von, nie je koncentrovaná a držaná v strede tela. Držanie tejto energie môže spôsobiť zdravotné problémy, pričom aj takéto samotné cvičenie je vykonávané silovo a neodporúča sa pre mládež. Dýchanie u kata Sanchin je tvrdé, silové a nemožno ho v žiadnom prípade označiť za prirodzené. Naproti tomu dýchanie u kata Paipuren sa vykonáva prirodzene, telo je v harmonickej rovnováhe, energia prúdi do celého tela. Duševný princíp spočíva v hľadaní harmónie s Tao.
V súčasnosti sa Paipuren (Happoren) oficiálne necvičí v žiadnom štýle. Avšak na športových podujatiach sa vynorila kata s názvom Papuren, ktorá nekorešponduje s čínskou verziou. Nakoľko sa táto kata vynorila v Hayashi Ha Shito ryu, mohol by byť jej autor z týchto kruhov.
Osvojte si techniky Bieleho žeriava!
Bunkai tejto kata nájdete v našom kurze Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata.
Pred vstupom do kurzu sa registrujte.
Ak ste už prihlásený, do kurzu vstúpite TU.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.goju-ryu.info
Fernando P. Câmara : www.geocities.com/alaumirm/s_pagina9.htm
http://fuzhoucrane.tripod.com/index.html
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate