二八
二十八步
Karate kata Nepai
Kata Nepai patrí k najstarším kata v Karate. Zmienku o nej nájdeme už v legendárnej knihe Bubishi. Preto ak hľadáte spojenie s Bubishi, naučte sa kata Nepai.
Pomenovanie kata
Nepai, Nipai, Ershibabu, Ershiba,
Horeuvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako čísla “2” a “8”. Pôvodný čínsky názov tejto kata je Er Shi Ba Bu a údajne sa pod týmto názvom cvičí v štýle Pokrikujúceho žeriava. Pravdepodobne až na Okinave dostala táto kata názov Nepai, odvodený od čítania znakov pre číslovky “2” a “8”. Obidva názvy sa prekladajú ako číslo 28.
Pôvod kata Nepai
Kata Nepai je stará juhočínska kata, s nejasným pôvodom, o ktorej zmienka je už v manuskripte Bubishi pochádzajúceho z konca 19. storočia. Tu v článku 7 je pod názvom Nepai quan, predstavených 28 krokov popisujúcich túto starú zostavu.
Dodnes sa v Číne cvičí kata Ershibabu (Nepai) v rôznych štýloch Bieleho žeriava. Pozrite si jednu z nich, mimochodom veľmi sa podobá na verziu popísanú v Bubishi.
Nakoľko sa u majstra Ryuru Ko počas svojho pobytu v Číne učil aj Kanryo Higaonna (1853-1915), je možné, že kata Nepai preniesol na Okinavu už Kanryo Higaonna (1853-1915). Xie Zhongxiang známy aj pod menom Ryuru Ko bol údajne zakladateľ štýlu Pokrikujúceho žeriava. Mal vyučovať niekoľko kata: Paipuren, Nepai, Doon quan, Jusen, Schikichi, ktoré už Kanryo Higaonna na Okinave nevyučoval. Naproti tomu Hanshi Patrick McCarthy udáva, že sa kata Nepai naučil od pravnuka majstra Ryuru Koa, menom Xie Wenliang. Popis kata Nepai v Bubishi predstavuje pôvodnú verziu Skákajúceho žeriava. Pozrite si túto formu ako ju cvičí priamo Xie Wenliang.
Pozrite si kata Nepai vo verzii prakticky identickej s tou, ktorú vyučuje Hanshi Patrick McCarthy pod názvom Bubishi Nepai.
Línia majstra Gokenki
Oficiálne preniesol z Číny na Okinavu kata Nepai okolo roku 1910 až majster Gokenki (1886-1940), ktorý ju odovzdal ďalej na majstrov Kenwu Mabuni (1889-1952) (Shito ryu) a Kyodu Juhatsu (1887-1968) (Toon ryu), ktorý udržuje pôvodnú verziu tejto kata v štýle Toon ryu. Majster Kyoda Juhatsu naučil kata Nepai svojho žiaka menom Kanzaki Shigekazu, od ktorého sa túto kata naučili aj Otsuka Tadahiko (1940-2012) (Goju Kensha) a Tokashiki Iken (1940-) (Gohakukai). Tu sa v sylaboch týchto škôl cvičí dodnes. Majster Kenwa Mabuni pôvodnú kata Nepai prepracoval a vytvoril novú kata pod názvom Nipaipo. Japonský názov “28 krokov” odkazuje na pôvodnú čínsku kata Nepai.
Pozrite si kata Nepai v štýle Goju Kensha (čiže tak ako sa cvičí v Toon ryu).
Verzia majstra RyuRu Ko, označovaná dnes aj ako Bubishi Nepai sa cvičí v Koryukan Hanshi Patricka McCarthyho. Táto verzia sa líši od Toon ryu verzie a odrzkadľuje techniky popísané v Bubishi. Prienikom medzi kata Nepai z Toon ryu a verziou z Koryukan je verzia, ktorú cvičí majster Takaya Yabiku (1944-).
Bai He Chuan
V súčasnosti sa praktikuje viacero štýlov žeriava. Korene týchto štýlov možno vystopovať až do štýlu Piatich zvierat (Tiger, Leopard, Žeriav, Had a Drak), ktorý sa cvičil už v kláštore Shaolin. Tento štýl vznikol počas slávnej dynastie Ming (1368-1644) v severnom kláštore Shaolin, provincia Honan a neskôr sa znovu objavil a ďalej rozvinul v južnom kláštore – provincia Fukien. Okolo roku 1640, “5 staršinov” v kláštore Fukien technicky zrevidovalo štýl Bieleho žeriava a očistilo ho od akrobatických techník. Postoje skrátili a zmenšili pohyby rúk. Hlavný znak bol teraz zameraný na stred tela. Všetky útoky vystupujú z vlastného stredu a smerujú na protivníkov stred, nakoľko sa predpokladá, že energia sa nachádza v strede človeka. Preto sa chráni vlastný a útočí na súperov stred tela.
Po poslednom zničení severného honanského kláštora (1674) a južného fukienského kláštora (1760) začalo “sťahovanie” shaolinských mníchov smerom do južných provincií Číny. Sokon Matsumura (1792-1896), ale aj Kanryo Higaonna (1853-1916) žili dlhší čas v Číne, kde sa učili od potomkov kláštora Shaolin niektoré bojové štýly. Higaonna strávil v Číne 10 rokov a údajne si osvojil jeden zo štýlov Bieleho žeriava – štýl Pokrikujúceho žeriava. Ten ale už bohužiaľ neodovzdal ďalej. Taktiež zakladateľ Shito ryu sa intenzívne zaoberal štýlom Bieleho žeriava a preto Shito ryu neobsahuje len kata zo Shuri te a Naha te, ale aj kata zo štýlu Bieleho žeriava.
Symbol múdrosti
Žeriav je pokojný a trpezlivý vodný vták. Vyzerá ako keby spal, ale v skutočnosti je stále bdelý a pripravený svoju korisť bleskovo uchopiť. Jeho kroky sú vždy dopredu premyslené a vyznačujú sa veľkou účinnosťou. Pri napadnutí robí žeriav priame kopy alebo sa vyhýba útoku mávaním svojich veľkých krídiel. Majstrovsky ovláda svojho ducha a neprezrádza svoj pravý úmysel ani najmenším pohybom. Pre žeriava je typické úplne pokojné postavenie na jednej nohe. V Zen-Budhizme je žeriav symbolom múdrosti a skala symbolom pre ostrov nesmrteľnosti. Možno vidieť časté maľby zenových maliarov, ktorí maľujú žeriava letiaceho nad morom, ktorý chce pristáť na skale vyčnievajúcej z mora.
Číslo 28
Príbeh o štyroch bohoch strážiacich oblohu je hlboko zakorenený v čínskej mytológii. Na počiatku tohto príbehu stála čínska mýtická cisárovná Nu Kwa, ktorá mala predpoklady stať sa bohyňou. Potom čo sa démoni vôd a ohňa podporovaní rebelskými generálmi cisárovnej Nu Kwa rozhodli zničiť svet, rozhodla sa cisárovná im v tomto zabrániť. Jej ťaženie malo úspech, ale len dovtedy, dokiaľ jeden obrovský bojovník čiastočne nezničil nebesia zrúcaním jedného z nebeských pilierov. Z neba sa vylialo obrovské množstvo vody a svet z veľkej časti postihla potopa. Cisárovná ale túto potopu zastavila prostredníctvom horiaceho trstiny a neskôr dokonca nechala vystavať nový pilier. Následne vymenovala 4 strážcov svetových strán, aby každý z týchto strážcov chránil jeden svetový smer. A tak sever chráni Čierna korytnačka, východ zasa Modrý drak. Západ ochraňuje Biely tiger a juhu vládne Červený vták. Slnko chráni Zlatý drak a Mesiac je ochraňovaný Bielym božstvom.
Takže si oblohu vlastne rozdelili 4 zvieratá, bohovia jednotlivých svetových strán a nositelia im priraďovaných charakteristických vlastností. Takto sa v Číne označovali svetové strany prinajmenšom od 2.storočia pred n.l. Tieto štyri zvieratá nemajú žiadnu spojitosť s tradičným čínskym horoskopom, no napriek tomu sa ich obraz ukazuje na nočnej oblohe. Astronomická mapa označujúca polohu týchto zvierat (bohov nebies) pozostáva práve z 28 hviezd. Na tomto mieste si dovolím pripomenúť, že tradičný čínský kalendárny mesiac má práve 28 dní a tradičný čínsky kalendárny rok 13 mesiacov. No s číslom 28 sa spojuje aj časť novodobej čínskej histórie, kedy práve 28 Yun t’ai generálov pomohlo oživiť východnú dynastiu Han (25–220).
Charakteristická technika
Kata Nepai obsahuje veľké množstvo jedinečných techník, ktoré sa v iných kata nenachádzajú. Jednou z nich je aj technika popísaná v Bubishi – Generál používa pečatidlo. Z techník, ktoré sa vyskytujú vo verzii z Koryu Uchinadi, nájdeme techniky nachádzajúce sa napr. v kata Shisochin, Seienchin, Gojushiho či Sesan.
V súčasnosti sa kata Nepai cvičí iba v Koryu Uchinadi, Kingai ryu a Toon ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
https://www.okinawakarate.jp/about–origin-of-karate-dvd
https://www.mariomckenna.com/nepai-2/
www.bushido-rostock.de
F.P. Camara : ANALYSIS OF THE OKINAWAN BUBISHI: www.geocities.com/alaumirm/s_pagina9.htm
www.npm.gov.tw/exh93/picture9307/e_paint/gc0015.htm
www.china-tour.net/en/china%20tours/sichuan%20tour/Chengdu_city.htm
www.cinstina.sk
F.P. Camara : THE 48 FIGURES OF THE OKINAWAN BUBISHI
www.geocities.com/alaumirm/s_pagina10.htm