半月
Pomenovanie kata
Hangetsu.
Uvedené japonské znaky názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako “Polmesiac”.
Názov Hangetsu vznikol podľa polkruhových postojov (hangetsu dachi) a techník. Pôvodný názov tejto kata bol Seishan (Seshun) セーシュン, čo znamená 13. Ako vznikol názov Hangetsu je nejasné, pravdepodobne ide o myšlienku majstra Funakoshiho (1868-1957). V jeho knihe Rentan Goshin Karatejutsu z roku 1925 však nazýva túto kata jej pôvodným názvom ako Seshan.
Pôvod kata Hangetsu
Korene kata Hangetsu treba hľadať v kata známej ako Sesan.
Autor ani presný pôvod kata Sesan nie je dnes známy. Pravdepodobne ide o kata pochádzajúcu z južných provincií Číny. Ako uvádza známy historik Karate Hanshi Patrick McCarthy vo svojej knihe Bubishi, kata Seisan popri iných zostavách používa Dračí box, Leví box ako aj Box arhatov známy tiež ako Box mnícha. Ďalej McCarthy na základe svojich výskumov konštatuje, že kata Sanchin, Seisan a Suparinpei sa v Kuninde vyučovali dlho pred Higashionnovým odchodom do Číny, pričom sa tieto kata naučil Kanryo Higashionna (1853-1916) priamo od svojho majstra menom Seisho Aragaki (1840-1918). Popri Naha-Te sa kata Seisan vyučovala aj v Shuri-Te majstra Matsumuru a Tomari-Te majstra Matsumoru.
Kata Hangetsu vytvoril majster Funakoshi z kata Seishan (Sesan) vyučovanou jeho učiteľom majstrom Itosu (1830-1916). Ten bol žiakom majstra Matsumuru (1792-1896), ktorý vyučoval istú verziu tejto kata, dnes známu ako Sesan alebo Matsumura Sesan. Podobnosť s touto verziou je viac než zrejmá. Napriek tomu je tu niekoľko odlišností od tejto verzie a od verzií vyučovaných v Shito ryu, Goju ryu či Uechi ryu. Kata Hangetsu (Seishan vo Wado ryu) je zaradená do Shorin ryu. Dokiaľ nevytvoril majster Itosu Pinan kata, používala sa Seishan Kata ako základná kata pre väčšinu Shorin štýlov.
Technická charakteristika kata Hangetsu
Prvá časť kata sa vyznačuje pomalými pohybmi a hlbokým bránicovým dýchaním (ibuki).Použitý postoj sa nazýva hangetsu dachi a niekedy sa nazýva aj postoj presýpacích hodín. Tu ustupujú bojové aplikácie do úzadia a vyzdvihuje sa tu práca s energiou Ki a koncentráciu tejto energie v hara. Majster Funakoshi zaradil v roku 1920 túto kata do svojho tréningového programu ako jedinú Shotokan kata s výraznými základnými technikami, pričom kruhové pohyby rúk a nôh sú zosúladené s dýchaním.
Kata z Naha-Te
Hangetsu obsahuje veľké množstvo pomalých pohybov, vyžadujúcich hlboké bránicové dýchanie známe ako ibuki. Účelom je vytvoriť izometrické napätie v svaloch počas pohybu. Toto robí telo odolnejšie voči úderom. Keď privediete svaly do napätia a potom uvoľníte, Vaše telo sa uvoľní viacej ako pred napätím. No Shotokan nepozná dýchanie ibuki, dokonca ani keď sa vyžaduje hlboké dýchanie počas kata. Takéto pomalé a napäté pohyby sú príznačné pre Goju ryu a pre štýly pochádzajúce zo školy Naha-te. Hangetsu je jediná kata v smere Shotokan, ktorá takéto dýchanie učí.
Goju ryu obsahuje kata Sesan, ktorá je podobná kata Seishan či Hangetsu. Je ale oveľa komplexnejšia a o niečo pôsobivejšia. Obsahuje lámacie kopy zasadené do strany, ktoré Hangetsu nemá (nachádza sa tu len mae geri), ale ktoré by sme hádam mohli považovať za skryté techniky. Možno sa dajú vytušiť v pohyboch obratu. Zo smeru Shotokan sa preniesla kata Hangetsu do školy Wado ryu, kde sa nazýva Seishan.
V Shotokan kruhoch je čo do súťaží jedna z najnepopulárnejších kata a na súťažiach ju vidíme len zriedkavo. Je to spôsobené tým, že neobsahuje žiadne divácky atraktívne akrobatické prvky ani tobi geri. Možno je to spôsobené tým, že neobsahuje techniky typické pre Shotokan, a ktoré by sa nachádzali aj v iných kata. Skrátka kata Hangetsu je celkom iná ako ostatné Shotokan kata. Kata dáva viacej zmyslu pre tých, ktorých štúdium Karate začína Sanchin kata, ako pre tých, ktorí sa učia ako prvé kata Heian.
Seishan kata bola obľúbená kata majstra Kyan Chotoku (1870-1945). V tejto kata s obľubou predvádzal postoj Seishan dachi, z ktorého s ním nikto nemohol pohnúť.
V súčasnosti sa kata Hangetsu cvičí v smere Shotokan, pod názvom Seishan sa cvičí vo Wado ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Quast, Andreas: Funakoshi Gichin:Rentan Goshin Karatejutsu, 1925 original edition. Dostupné online na https://ryukyu-bugei.com/?p=1283 [prístup 13.3.2021]
www.kusunoki.de/kata05.html
www.24fightingchickens.com
www.shorinryu.dk/html/kata.htm
www.fightingarts.com/content02/roots_shotokan_2.shtml
http://www.kcdw.de