撃破
Pomenovanie kata
Gekiha Dai Ichi, Gekiha Dai Ni.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako “Zlikvidovať”, “Zničiť”, “Rozprášiť” či “Potlačiť”. Môžeme naraziť aj na preklad názvu tejto kata ako “Zničiť niečo veľké, ťažké či opevnené”.
História
Autor tejto kata je Hanshi Seikichi Toguchi (1917-1998), priamy žiak zakladateľa Goju ryu menom Chojun Miyagi (1888-1953). Majster Toguchi vytvoril 2 verzie označované ako Gekiha Dai Ichi a Gekiha Dai Ni. Kata Gehiha vznikli údajne na základe rozhovoru s majstrom Miyagim.
Technická charakteristika
Kata bola vytvorená žiakov stredného stupňa. Technická charakteristika útoku a obrany tejto kata učí prechod medzi technikami zatvorenou a otvorenou rukou. Základné žiacke Goju ryu kata obohacuje o nové techniky ako Ura uke, Sokuto geri či Koken uke, čo určite privítajú mladší cvičenci.
Obe verzie kata Gekiha sa začínajú tak ako väčšina tradičných Goju ryu kata, tromi krokmi v sanchin dachi s gyaku cuki. Majú spoločné techniky ako postoj Nissin dachi, v ktorom sa vykonávajú techniky ako gedan Harai uke či jodan Koken uke. V postoji Shiko dachi tu nájdeme techniku gedan Harai uke. V Sanchin dachi dominujú techniky ako Chudan cuki a Kake uke. Postoj Neko ashi dachi je v týchto kata typický v závere kata pre techniku chudan Ura uke, ktorá je vystriedaná postojom Zenkutsu dachi s technikou Morote cuki. Obe kata končia technikou Mawashi uke vykonávanou v Neko Ashi dachi.
Kata Gekiha Dai Ichi a Ni sú pomerne krátke a obsahujú veľké množstvo spoločných techník. Napriek tomu, ale kata Gekiha Dai Ni upúta pozornosť kombináciou techník charakteristických z kata Sesan – 3 x cuki nasledované kopom Sokuto geri. Taktiež druhá verzia pripomína kata Gekisai Dai Ni sledom troch techník Kake uke vykonávaných v postoji Sanchin dachi rýchlo za sebou smerom vpred -vzad -vpred. Ťažisko obidvoch kata spočíva v kombinácii známej z kata Gekisai – kop Mae geri – Hiji ate – Uraken uchi – Gedan barai, ktorá nie je ale zakončené technikou Gyaku cuki ale Shita cuki. Samozrejme nasleduje technika Ashi barai a Soto shuto uchi. Napriek tomu, že sú kata Gekiha postavené na základnej kata Hookiyu, nemožno nepostrehnúť, že okrem kata Hookiyu rozvíjajú aj kata Gekisai, presnejšie Gekisai Dai Ni. Domnievam sa, že kata Gekiha sú vhodným prechodovým stupňom medzi žiackymi a majstrovskými kata štýlu Goju ryu.
V súčasnosti sa kata Gekiha cvičí iba v štýle Shoreikan Goju ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
http://members.shaw.ca/shoreikan – sensei Lawrence Lee´s Victoria Shoreikan Dojo
www.kcdw.de
www.westseattlekarate.com