チゾーチン
Karate kata Chishokin
Chishokin je málo známa kata, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila do repertoáru Seishoa Aragakiho (1840-1918).
Pomenovanie kata
Chishōkin, Chisochin.
V súčasnosti sa názov tejto kata v Japonsku zapisuje iba písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Pôvod kata Chishokin
Autor tejto kata je neznámy. Chishokin je málo známa kata, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila do repertoáru Seishoa Aragakiho [新垣 世璋] (1840-1918).
Na stránkach blogu venujúcemu sa rodinnému štýlu Motobu-ryu sa v článku týkajúceho sa možného pôvodu kata Sochin v Motobu-ryu uvádza, že:
“Avšak vzhľadom na skutočnosť, že v roku 1867 Arakaki Tsūji Pēchin (Arakaki Seishō) predviedol kata „Chishōkin (ちしやうきん)“ v Uchaya Udun v dedine Sakiyama v Shuri, Shisōchin bola pravdepodobne prítomná na Okinave už pred Higaonnovým odjazdom do Číny. Okrem toho, vzhľadom na skutočnosť, že Shisōchin nebola predstavená zakladateľovi Tōon-ryū a spolužiakovi Miyagiho Senseia, menom Kyoda Jūhatsu, zdá sa rozumné predpokladať, že Shisōchin sa naučil Miyagi Sensei od niekoho na Okinave po smrti Higaonna Senseia. Podľa Senseia Ueharu, Sensei Miyagi a jeho priateľ a spolužiak Teruya Kamesuke dostali súkromné inštrukcie od Motobu Chōyū, takže je celkom možné, že kata Shisōchin im odovzdal Motobu Chōyū.” Alebo aj niekto iný.
Text sa síce zaoberá pôvodom kata Shisochin (z goju ryu), avšak narazíme na zmienku o kata Chishōkin (ちしやうきん). Podobný názov má aj kata Sochin a tak môžeme stretnúť s názorom, že obe kata pochádzajú z jednej línie.
V súčasnosti je dostupné video, na ktorom Heisaburo Nakamura praktikuje kata Chisochin (チゾーチン). I keď táto kata sa nezdá byť variantom inej známej kata, možno nájsť techniky podobné s kata Aragaki Sochin. Preto sa domnievam, že kata Chisochin patrila medzi kata, ktoré Seisho Aragaki vyučoval pričom sa neskôr pretransformovala do kata Sochin majstra Aragakiho, čiže Aragaki no Sochin.
Technická charakteristika
Kata Chishōkin / Chisochin sa začína, podobne ako iné kata opierajúce sa o Naha-te tradíciu, tromi krokmi v sanchin dachi s úderom gyaku cuki vykonávaným zatvorenou päsťou. Vyznačuje sa nepravidelným embusenom a technikami, ktoré sa neopakujú. Niektoré techniky ako mawashi uke či zmietnutie súpera môžu pripomínať kata Suparinpei. Séria troch blokov shuto uke (v Aragaki-shi Sochin nahradené za kake uke) je v rámci Naha te kata jedinečná. Taktiež nasledujúca kombinácia vyznačujúca úderom uraken uchi s náprahom vykonaným k uchu pripomína skôr kata Naihanchin zo shuri-te či tomari-te ako nejakú inú naha-te kata. V samotnom závere kata sa vykonáva kombinácia pripomínajúcu poslednú kombináciu z kata Seisan či Hangetsu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Motobu´s Sochin. Dostupné online na https://ameblo.jp/motoburyu/entry-12617042772.html [prístup 10.2.2023]