教材型
Karate kata Kyozai
Kyozai kata je málo známa karate kata, ktorá vznikla na podporu rozvoja karate tréningu na okinavských školách.
Pomenovanie kata
Kyozai. Názov kata sa dá preložiť ako Učebný materiál.
Pôvod kata Kyozai
Autorom tejto kata je kolégium okinavských majstrov Karate. Vznikla na objednávku s cieľom popularizácie Karate prostredníctvom jej začlenia do osnôv okinavských škôl.
Kyozai kata bola oficiálne predstavená 25. mája 1985 a následne zaradená do sylabov telesnej výchovy na okinavských školách. Majstri Shiroma Seihan, Iraha Choketsu a Hokama Tetsuhiro boli požiadaní Radou pre vzdelávanie, aby vytvorili učebné osnovy tradičného Karate a súčasne sa stali zodpovednými za výučbu tejto kata.
V podstate to bol už tretí pokus v histórii Okinavy zaradiť Karate prostredníctvom výučby kata do okinavských škôl. Ako prvý zaviedol karate kata do škôl v roku 1905 legendárny majster Anko Itosu a bolo to prostredníctvom Pinan kata. Neskôr v roku 1940 sa na školách vyučovala Fukyu kata, ktorej autorom bol zakladateľ Matsubayashi ryu, Shoshin Nagamine. Tretí krát, tentoraz v roku 1985, bola do škôl uvedená kata Kyozai.
Rozhodnutie začleniť kata Kyozai do škôl vzišlo 10. januára 1984 rozhodnutím Okinavskej rady pre vzdelávanie. V podstate bol doplnený manuál pre výučbu Karate-do na školách, pričom sa na ňom podieľalo 9 majstrov: Iraha Choketsu, Tamanaha Seiken, Shiroma Seihan, Hokama Tetsuhiro, Sekiguchi Yoshiharu, Nakamatsu Ken, Tanaka Kojun, Kadekaru Kiro a Nakandakari Yoshio. Vypracovaním a schválením manuálu sa stalo Karate súčasťou základných a nižších stredných škôl na Okinave.
Technická charakteristika
Kata Kyozai sa začína, podobne ako iné začiatočnícke kata vykonaním bloku do ľavej strany. Jej prvá polovica, v ktorej sa striedajú bloky na stredné a spodné pásmo s protiútokom päsťou, pripomína Taikyoku kata. Avšak jej pôdorys prezrádza vplyv kata Pinan, čo sa odzrkadľuje aj v druhej polovici kata. Tu sa najskôr kombinújú techniky blokov so zatvorenou päsťou s útokom shuto uchi akoby sa kata Taikyoku plynulo menila na Pinan. Následne spoznávame kombináciu z kata Pinan shodan, kde je po mae geri vykonávané gyaku zuki. Prekvapí kombinácia vykonávaná z pokľaku, čo je technika nezvyčajná naprieč všetkými karate kata. Záverečné techniky pripomínajú kombinácie z kata Pinan yondan, resp. kata Kushanku. Posledná technika je technikou zo školy Naha te a ide o mawashi uke vykonávané do dvoch smerov ako sa vykonáva napr. v kata Gekisai Dai Ni.
Táto začiatočnícka kata je celkovo nenáročná, krátka a s pravidelným embusenom, v ktorej vidíme vplyv viacerých už skôr vytvorených začiatočníckych Taikyoku kata, okinavskej klasiky Pinan kata a odkaz na Gekisai Dai Ni okinavskej legendy Chojuna Miyagiho.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
HOKAMA, Tetsuhiro: Okinawan Karate Timeline & 100 Masters. Publikované apríl 20, 2012. Reprinted edition 2021. 289 s. Bez IBAN.
HOKAMA, Tetsuhiro: Martial Arts of Ryukyu. Online. Dostupné na https://www.udemy.com/course/martial-arts-of-ryukyu-part-1/ [Prístup 11.2.2024]
BÜTTNER, Heinrich: Koryu Goju Ryu Karate Jutsu Basic Principles. Books on Demand, Norderstedt. 2017. ISBN 9783752821826. Online. Dostupné na https://www.google.sk/books/edition/Koryu_Goju_Ryu_Karate_Jutsu