五十四
五十四歩
Karate kata Gojushiho
Kata Useishi/Gojushiho je veľmi stará kata, ktorá je spomenutá už v čínskej knihe bojových umení – Bubishi. Táto technicky náročná kata je dodnes je rozšírená v mnohých verziách naprieč okinavskými i japonskými štýlmi.
Pomenovanie kata
Wushisi, Useishi, Gojushiho, Hotaku, Sushiho.
Čínsky názov Useishi 五十四 možno preložiť ako číslo “54”. Popri čínskom názve sa na Okinave rozšíril pre túto kata aj japonský názov Gojushiho, ktorý vznikol japonským čítaním čínskeho názvu Useishi. Názov Gojushiho 五十四歩 prekladáme ako “54 krokov”. V štýle Shotokan sa používajú aj prípony Sho (malá verzia) a Dai (veľká verzia).
Odkaz kata 54
Číslo 54 nám môže udávať počet pohybov v starej pôvodnej kata Useishi. Nepochybne číslo 54 v sebe zahŕňa budhistický koncept, pretože 54 x 2 = 108, číslo priam magické v budhizme. Každopádne nemôžeme vylúčiť, že číslo 54 označuje počet akupunktúrnych bodov na ktoré sa v kata útočí.
Systém boja narušenia kvadrantov
Majster Kyusho jutsu Gary Rooks vo svojej knihe Hakutsuru Ken:“White Crane Fist“Okinawa’s Art of White Crane Karate (2016) k názvu kata uvádza “Boj prostredníctvom pozitívneho-negatívneho kvadrantu“. Koncept kvadrantov a vnútornej energie je súčasťou výuky vysokých technických stupňov v Kyusho jutsu. Gary Rooks dodáva, že ” správnym použitím metódy stimulovania kvadrantov a použitím viacerých techník založených na uzemnení či rozpojení kontaktu so zemou, narušuje nervový systém tela človeka”.
Pôvod kata Useishi
Kata Useshi je veľmi stará kata, ktorá sú spomenuté spolu s kata Nepai už v čínskej knihe bojových umení – Bubishi. Tu sa doslovne uvádza názov “54 krokov čierneho tigra“. Pravdepodobne to bol počet krokov starej pôvodnej kata Useishi. Gichin Funakoshi (1868-1957) vytvoril názov Hotaku (Ďateľ), ktorý sa ale medzi jeho žiakmi neujal. V smere Kyokushinkai sa táto kata nazýva Sushiho.
Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:
Navyše, Ryūkyū kenpō, alebo inak karate, bolo prenesené z Číny už v dávnych časoch. Myslím, že Sanchin, Gojūshiho, Sēsan, Sēyunchin a Sūpārinpē sú tiež často rozšírené v Číne a v súčasnosti stále existujú. Naihanchi, Passai, Chintō, Chintē, Wanshū, Rōhai a Kūsankū dnes nemožno vidieť v ich rodisku v Číne, a vyskytujú sa iba na Okinawe.
Motobu Choki
Verzie kata Gojushiho
Majster Sokon Matsumura odovzdal kata Useishi na svojich žiakov a tým odštartoval šírenie kata Useishi/Gojushiho naprieč okinavskými a neskôr i japonskými štýlmi. Pôvodnú verziu nájdeme v Matsumura Seito Shorin ryu Karate.
V súčasnosti sa cvičí veľké množstvo rôznych verzií tejto kata. Avšak môžeme predpokladať, že medzi 2.generáciu tejto kata patria verzie Kyan-shi Useishi a Itosu-shi Useishi, čiže verzie majstrov Kyan a Itosu. Písomná zmienka o týchto verziách bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov “Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave.
Itosu-shi Useishi
Majster Anko Itosu údajne kata premenoval na Gojushiho a vytvoril ešte sesterskú kata Gojushiho Sho. Na tieto verzie nadviazali jeho žiaci Chibana, Mabuni, Funakoshi, pričom každý vykonal na kata Useishi zmeny. Majster Gichin Funakoshi sa naučil tieto kata od majstra Mabuniho.
V Itosu línii sa nachádzajú dve verzie kata Gojushiho a to verzie Dai a Sho. Kata sú považované za pár a sú si na prvý pohľad podobné pričom sa odlišujú len v malom množstve techník. Enbusen kata obidvoch kata je rovnaký a základné techniky v kata sú veľmi podobné. Môžeme povedať, že Gojushiho Sho a Dai sú dve podoby jednej kata.
Toyama Kanken (1888-1969), ktorý bol žiakom majstra Itosu, publikoval v roku 1956 knihu s názvom Okugi hijutsu Karate-do. V tejto knihe prostredníctvom fotografií dokumentuje priebeh niekoľkých kata, medzi ktorými je aj Koryu Gojushiho no Kata 古流五十四歩の型. Táto verzia je podobná na verziu majstra Itosu, i keď sa odlišuje v mnohých malých technických detailoch. Domnievam sa, že by táto verzia mohla byť skutočne predlohou, z ktorej neskôr vznikli kata Gojushiho Dai a Gojushiho Sho.
Kyan no Useishi
Majster Kyan sa mal kata Useishi naučiť v roku 1892 priamo od majstra Matsumuru (1792-1896) alebo od jeho vnútorného žiaka menom Anko Azato (1827-1906). V Tomari te kruhoch sa označuje aj ako “kata opitého muža” či “kata opitého mnícha”. Majster Kyan odovzdal túto kata aj napr. na zakladateľa štýlu Matsubayashi ryu menom Shoshin Nagamine (1907-1997), kde sa pod názvom Gojushiho cvičí dodnes. Avšak aj na iných svojich žiakov a tak sa dnes nachádza v mnohých štýloch. Jedným z jeho žiakov bol aj Tatsuo Shimabuku (1908-1975), ktorý založil štýl Isshin ryu. Ten vyučoval túto kata v Isshin ryu ako deviatu kata, pričom vyučoval túto kata len žiakov ktorí mali Sandan (3.Dan) a niektorých Američanov. Prečo chcel majster Shimabuku prijať túto kata do svojho systému a nakoniec ju tam nezaradil, už dnes nevieme. Dnes sa táto kata už v Isshin ryu nevyučuje. U majstra Kyan študoval aj Zenryo Shimabukuro (1908-1969), ktorý neskôr vytvoril štýl Seibukan Shorin ryu.
V súčasnosti sa cvičí veľké množstvo rôznych verzií kata Gojushiho /Useishi. Tieto verzie majú niekoľko spoločných znakov, ale v mnohom sa aj od seba odlišujú. Jednou z verzií, ktoré sa úplne odlišujú od ostatných je verzia nesúca názov Gojushiho Ichi. Túto verzii vytvoril pravdepodobne okinavský majster karate Seikichi Odo (1926-2002). Kata Gojushiho Ichi obsahuje techniky z viacerých okinavských kata.
Technická charakteristika
Niekedy sa kata označuje ako “Kata opilca” alebo kata “Opitého mnícha”. Označuje sa tak preto, pretože kata obsahuje sebe vlastné princípy a metódy, ako aj pohyby pripomínajúce opilca. Kata sa vyznačuje technikami vykonávanými otvorenou rukou, najmä technikami nukite, čo sa pripisuje vplyvu žeriava. Preto sa techniky tejto kata popisujú ako “54 krokov Čierneho tigra a Použitie päste Bieleho žeriava”.
V súčasnosti sa kata Useishi/Gojushiho cvičí v Matsumura Seito Shorin ryu, Kobayashi Shorin ryu, Kyudokan Shorin ryu, Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Kyokushinkai a Shotokan.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Haas Herbert: www.karatekata.de
Rooks W. G.: Hakutsuru Ken:“White Crane Fist“Okinawa’s Art of White Crane Karate.2016. Ebook. 198 s.
www.matsubayashiryu.com
www.24fightingchickens.com
www.msisshinryu.com
osobná korešpondencia s R.J.Hobbsom
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.