Karate Tsuki no kata
Kihon Tsuki no kata je jednoduchá zostava, ktorá bola vytvorená pre začínajúcich adeptov Karate. Vznikla ako súčasť Goju ryu majstra Tadu. Neskôr bola prenesená do smeru Kyokushinkai.
突きの型
Pomenovanie kata
Kihon / Tsuki no kata.
Názov tejto kata možno preložiť ako “Kata úderov” či “Základná kata úderov”.
Pôvod kata
Ako autor tejto kata sa uvádza majster Seigo Tada [多田 正剛] (1922-1997) zakladateľ Goju-Ryu Seigokan Karatedo. Ten sa štýlu Goju ryu venoval v klube na tokijskej univerzite Ritsumeikan. Tento Karate klub viedol majster Gogen Yamaguchi [剛柔会] (1909-1989), zakladateľ International Karatedo Gojukai Association [I.K.G.A.]. Od roku 1929 v tomto klube vyučoval samotný Chojun Miyagi (1888-1953), ktorý do Japonska pricestoval na pozvanie Gogena Yamaguchiho. Od roku 1939 študoval u majstra Miyagiho aj samotný Seigo Tada.
V Seigokan Goju ryu sa cvičí táto zostava pod názvom Kihon tsuki no kata. Popri tejto kata vytvoril majster Tada ešte kata Uke no kata. Do Kyokushin karate preniesol túto kata pravdepodobne majster Tadashi Nakamura (*1942), ktorý v mladosti študoval Kendo a Goju ryu karate. A bol to pravdepodobne on, kto pridal na konci kata kop mae geri a blok mawashi uke.
Tsuki no kata pre začiatočníkov
Súčasne s vznikom moderného Karate a snahou o rýchlejšie osvojenie si jednotlivých techník vytvárali majstri jednotlivých škôl nové žiacke kata. Ich úlohou bolo nielen osvojenie si tých najzákladnejších techník Karate, ale najmä o vtiahnutie začínajúcich cvičencov do študijného procesu pozostávajúceho z kihon, kihon ido a kata. Vyučovacia metodika z minulých desaťročí, kedy cvičenec študoval jednu kata tri roky, neprichádzala do úvahy. Študenti regrutovaní najmä z radov japonských študentov vysokých škôl by totiž po skončení štúdia síce mali pevné základy, avšak takto vychovaní cvičenci by neboli schopní šíriť Karate do jednotlivých kútov Japonska. A tak bolo nevyhnutné nájsť rýchlejšie spôsoby ako vtiahnuť študentov do problematiky Karate.
Tsuki kata nie je jediným pokusom naučiť nováčikov základné kihon ido techniky spojené do určitého vzoru (kata). V japonskej organizácii Gojukai vznikla totiž séria základných goju ryu kata pomenovaných ako Taikyoku, ktoré učia nováčikov tri základné postoje (sanchin dachi, zenkutsu dachi a shikodachi), päť základných blokov (age uke, uchi uke, gedan barai, kake uke a mawashi uke) spolu s úderom oi cuki. A je to práve škála úderov, ktorá výrazne odlišuje Tsuki no kata od série Taikyoku kata. V tejto kata nájdeme údery oi cuki, gyaku cuki, viacnásobné údery ako aj v závere kata vykonávanú kombináciu na mieste kizami-gyaku-kizami cuki.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
http://www.seigokan.com/p/kata-videos.html [prístup 28.6.2014]
http://en.wikipedia.org/wiki/Kyokushin [prístup 28.6.2014]
https://seigokan.com.br/site/