新破
Pomenovanie kata
Shinpo, Shinpa, Shimpa.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Nový zlom”, “Nový prielom” alebo “Nové odtrhnutie” či “Nové roztrhnutie”. V závislosti na zápise (použití kanji znakov) sa môžeme ešte stretnúť aj s názvom “Myšlienková vlna”.
Pôvod kata Shimpa
Po dlhší čas bol pôvod tejto kata zahalený tajomstvom. Bolo známe, že túto kata preniesol do Shito ryu majster Kenwa Mabuni, no doposiaľ nebolo objasnené či sa jednalo o starú čínsku formu z Pangainoon karate alebo o novovytvorenú kata. Našťastie na stránkach kowakan.com je zverejnená preložená pasáž z knihy “Karate-do Jotatsu” (空手道上達), v ktorej Yasuhiro Konishi popisuje pozadie vzniku kata Shimpa.
V knihe Konishi popisuje ako na začiatku éry Showa cestoval spolu so svojim priateľom menom Kenwa Mabuni (1889-1952) do prefektúry Wakayama, aby navštívili zakladateľa Pangainoon-ryu, majstra menom Kanbun Uechi (1877-1948). V dojo majstra Uechiho na nich veľmi zapôsobili mladí žiaci predvádzajúci Pangainoon-ryu. Konishi popisuje majstra Uechi ako hĺbavého a zanieteného muža, javiaceho sa ako by bol vytiahnutý zo spoločnosti. Stretnutie popísal Konishi ako poučné, pričom na základe stretnutia s majstrom Uechi vytvorili neskôr Mabuni a Konishi kata Shimpa.
I keď sa môžeme stretnúť ešte s názormi, že kata Shimpa vytvoril samotný majster Uechi alebo, že kata Shimpa preniesol z Číny, zdajú sa tieto teórie nepravdepodobné. Kata Shimpa sa v štýle Pangainoon-ryu resp. Uechi ryu nevyučovala a v súčasnosti sa ani nevyučuje. Z Číny preniesol majster Uechi len tri kata (Sanchin, Sesan, Sanseru), pričom všetky zaradil do svojho štýlu.
I keď majster Konishi neudáva presný dátum vzniku kata Shimpa, dokážeme aspoň približne určiť obdobie, kedy spolu s majstrom Mabuni navštívili majstra Uechiho. Obdobie Showa trvalo približne 63 rokov a korešponduje s vládou cisára Hirohita. Toto obdobie trvalo od decembra 1926 až do januára 1989. Ak by sa návšteva u majstra Uechiho udiala začiatkom roku 1927, majster Uechi by mal 50, Mabuni 38 a Konishi 34 rokov. Osobne sa domnievam, že kata Shimpa vznikla koncom 30. rokoch 20 storočia.
Technická charakteristika
Techniky obsiahnuté v kata korešpondujú s technikami z Uechi ryu, ktoré sa opierajú o techniky žeriava, draka a tigra. Sú to predovšetkým bloky kake uke (wa uke) v prvej polovici kata, viacnásobné údery ako aj bloky koken uke v závere kata. V úvode kata sa stretneme s kombináciou kake uke s gyaku cuki, vykonávanou ako inak než 3x za sebou. Majster Mabuni uprednostnil túto kombináciu v postoji sanchin dachi, majster Konishi uprednostnil postoj neko ashi dachi a pozmenil aj smer, ktorým sa začína kata. Pod 45 stupňovým uhlom sa totiž začínali viaceré čínske formy. V oboch verziách kata sa nachádza kop mae geri, no Mabuni zakomponoval vo svojej verzii po kope dokročenie kopajúcej nohy dostrany. Práve toto ukročenie robí zo Shito ryu verzie náročnejšiu kata. V samotnom závere kata sa vykonávajú bloky zápästím (koken uke). V shito ryu verzii sa vykonávajú dva bloky s ukročením vzad, v Ryobukai verzii tri bloky s krokmi vpred. Obe verzie sú si v mnohých prvkoch podobné a je nepochybné, že ich vytvoril jeden autor (resp. spoločne viacero autorov).
V súčasnosti sa kata Shimpa cvičí v Shito ryu a v štýle majstra Konishiho, v Ryobu Kai.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Haas Herbert: Shinpa. [cit.2014-09-07]. Dostupné na http://www.karatekata.de/Karatekata_ShitoRyu.htm#Shinpa
McKenna Mario : A Visit with Uechi Kanbun.[cit.2014-09-07]. Dostupné na http://www.kowakan.com/uechi-kanbun/
http://www.seitoshitoryu.com/kata.php, prístup 7.9.2014
http://en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dwa_period, prístup 7.9.2014