妙武拳の型
Karate kata Myobuken
Myobuken je pomerne nová kata, ktorá bola pridaná spolu s ďalšími dvomi kata do Shorin ryu majstra Matsudu. Prostredníctvom týchto kata prišlo k rozšíreniu tradičnej školy majstra Matsudu o nové kata prinášajúce nové bojové koncepty.
Pomenovanie kata
Myobuken.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako “Zvláštna bojová päsť” či “Zvláštne bojové umenie”. Názov kata odkazuje na techniky zakomponované do kata. Myobukan je taktiež názov štýlu, ktorý reprezentuje majster Matsuda.
Pôvod kata Myobuken
Autor tejto kata je okinavský majster Yoshimasa Matsuda, 10.Dan Myobukan. Kata bola predstavená koncom 70-tich rokov.
Majster Matsuda strávil detstvo tréningom v prírode, kde sa učil v mori kopy, údery a bloky. Neskôr tieto techniky aplikoval v poli na tráve, kde sa učil vnímať “protiútok”. Jeho prvým učiteľom karate bol Shinjo Heitaro, ku ktorému ho doviedol jeho otec. Tréning u Shinjo senseia bol tvrdý a zoceloval telo. Shinjo sensei bol žiakom legendárneho tomarite majstra Chotoku Kyan. Počas týchto tréningov sa venoval aj okinavskému sumo a judo. Poznatky nadobudnuté z týchto bojových umení preniesol majster Matsuda aj do ním vytvorených kata Myobuken, Seiru a Fujite. Kým je Myobuken zameraná na techniky hodov, škrtenia a pák, tak druhá kata Seiru učí kuzushi a vyvedenie súpera z rovnováhy. Tretia kata nazývaná Fujite obsahuje pokročilé techniky hodov, zámky a škrtiace techniky.
Technická charakteristika
Kata Myobuken je prvou z troch kata vytvorených majstrom Matsudom. I keď táto kata nadväzuje na Shorin ryu je vytvorená z unikátnych techník aj kombinácií. I keď v úvode kata nájdeme klasické blokovacie techniky postavené na pevných postojoch “sanchin” dachi, vo zvyšku kata nájdeme ťažko prehliadnuteľnú prácu tela premietajúcu sa v postojoch kosa dachi alebo dokonca heisoku dachi. V bunkai môžeme tušiť techniky hodov, škrtenia a pák. V kata sa nachádzajú iba dva kopy, obidva mae geri. Nemenej zaujímavý je v tejto kata aj koncept rúk. Popri silných blokoch sa v kata nachádza množstvo skrytých úderov či manévrov. V celej kata sa techniky rúk používajú princípom yin a yang, takže ak je jedna ruka otvorená, druhá je zatvorená v päsť. Je jedno, ktorá ruka je vpredu, tá vzadu bude vždy opačne otvorená/zatvorená.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
WILSON, Chris: SENSEI: Masters of Okinawan Karate Series Two #3 – Yoshimasa Matsuda. Online. Dostupné na YouTube kanále Okinawan Spirit – 沖縄の心. https://www.youtube.com/watch?v=sFtchjKwg6E [Prístup 5.11.2024]
https://www.amazon.com/Matsudas-Shorin-Ryu-Karate-Vol/dp/B00007MEYZ
BABIAR, Michal – osobný rozhovor