完周
カンシュー
Pomenovanie kata
Kanshu, Kanshabu, Konshu, Dai Ni Sesan, Dai Ni Seisan.
Pôvodný názov tejto kata bol Kanshabu, potom bola premenovaná na Kanshuu a neskôr na Daini Seisan. Nakoniec bola premenovaná opäť na Kanshuu. Názov Kanshuu obsahuje prvky z mena Kanbun Uechi sensei a mena Shuu Shiwa [Zhou Zihe 周子和 (1874-1926)], vyslovované v dialekte ako Shuu Shabu. Názov pre túto kata vytvoril Shigeru Takamiyagi. Názov Daini Seisan sa prekladá ako “Druhá/Ďalšia Seisan”. Niektoré zdroje uvádzajú aj “Malá Seisan”.

Kanbun Uechi (完文 上地)
(5.mája 1877 – 25. novembra 1948)
Okinavský majster karate, ktorý reprezentoval školu čínskeho kempo známu pod názvom Pangainoon kempo. Neskôr túto školu pomenoval ako Uechi ryu.
Technická charakteristika :
Korene Uechi ryu nájdeme tak ako pri Goju ryu v južných provinciách Číny. Pôvod Uechi ryu nájdeme v štýle Pangai Noon Kempo, ktorý je založený na pohyboch tigra, draka a žeriava. Pre Uechi ryu je charakteristické mäkké blokovanie vychádzajúce z pohybov žeriava, nekompromisný tvrdý útok zameraný na vitálne body vychádzajúci z techniky tigra. Tieto techniky sú doplnené o charakteristické dýchanie pripisované štýlu draka. Dnes patrí Uechi Ryu medzi 4 najrozšírenejšie smery Karate na celom svete.
Kata z Pangainoon kempo:
Sanchin
Seisan
Sanseru
Kata pridané do systému dodatočne:
Kanshiwa
Sechin
Kanshu
Seryu
Kanchin
Kanbun Uechi sa narodil 5.mája 1877 v Izumi, malej dedinke na polostrove Motobu v severnej časti ostrova Okinava. Narodil sa v roľníckej rodine napriek tomu že jeho rodine patril titul Shizoku – šľachta. Karate začal študovať pod vedením Okinavčana menom Touichi „Tanmei“ (Tanmei je úctivý výraz pre starého muža). Kanbun Uechi vynikal v svojej dedine v tréningu Tode a bo.
Jeho otec podporil svojho syna v zámere vyhnúť sa vojenskej službe, ktorú si vynucovali Japonci, a vo veku 20 rokov vyslal svojho syna do Číny študovať bojové umenia. V marci 1897 odcestoval Kanbun Uechi do južnej Číny do provincie Fujian (Fukien). Tu sa stretol s Matsuda Tokusaburo, mladým mužom z Izumi (Okinava), ktorý tu navštevoval istú školu „Karate“. Tu sa Kanbun Uechi učil pod vedením majstra menom Kojo Kaho (1849-1925) a Makabe Udun. Po rozpore s jedným zo starších žiakov z tohto dojo odišiel. Dnes už nevieme aký štýl sa v tomto dojo vyučoval.
Kto bol jeho učiteľ
Vo Fuzhou, hlavnom meste provincie Fujian (Fukien) mladý Uechi stretol mnícha menom Shuu Shiwa (1874-1926) [Zhou Zihe 周子和], majstra čínskeho boxu. Majster Shuu Shiwa vyučoval údajne rodinný systém kung fu, ktorý vytvoril jeden z jeho predkov, nazývaný Pangai Noon Kempo. V súčasnosti nie je zrejmé, či išlo o taoistického mnícha alebo budhistického mnícha z kláštora Shaolin. Každopádne Kanbun Uechi sa popri kempo priučil aj liečbe bylinami, čínskemu jazyku a literatúre. S majstrom Shuu strávil niekoľko rokov (cca 8 rokov) pričom si mal Uechi už v roku 1906 (1907) otvoriť vlastné dojo. O pár rokov neskôr ho zatvoril a vo februári 1910 sa vrátil na Okinavu. Tu sa zoznámil so štvrtou dcérou Toyama Seiko menom Gozei, s ktorou sa v máji 1910 zosobášil a 26. júna 1911 sa im v Izumi narodil syn Kanei. Neskôr pribudli ešte ďalšie deti, dve dcéry, Tsuru a Kame ako aj druhý syn Kansei.
Kariéra v Japonsku
Hoci si na Okinave vyslúžil povesť rešpektovaného bojovníka rozhodol sa Uechi v januári 1921 presťahovať do Wakayama v blízkosti mesta Osaka(Japonsko). Tu sa zblížil so svojím susedom (krajanom) menom Ryuyu Tomoyose (1897-1970), ktorý za ním chodil riešiť otázky sebaobrany. Po mnohých prosbách ho začal v tajnosti učiť a až v roku 1923 si tu otvoril malé dojo. Vyučoval v tajnosti a len žiakov s odporúčaním. V roku 1932 otvoril nové dojo s názvom Pangai Noon-ryu Karate Jutsu Kenkyusho.
Keď mal jeho syn Kanei 16 rokov (1927), vycestoval za svojím otcom do Wakayamy (Japonsko), aby sa tu začal učiť Pangai Noon Karate Jutsu. Cvičením si upevnil zdravie a dokonca v apríli 1937 si otvoril vlastné dojo. V roku 1940 Kanbun Uechi premenoval systém, ktorý vyučoval na Uechi ryu Karate Jutsu.
Návrat na Okinavu
Na Okinavu sa vrátil len jeho syn Kanei spolu s Ryuko Tomoyose /syn/ v roku 1942, pričom si otvoril v meste Ginowan Hombu dojo Uechi ryu. V roku 1947 nasledoval Kanbun Uechi svojho syna a vrátil sa naspäť na Okinavu. Presťahoval sa na jeden ostrov ležiaci severozápadne od pobrežia Okinavy. Tu 25. novembra 1948 zomrel na zápal obličiek vo veku 71 rokov. Jeho najvýznamnejšími žiakmi boli Uechi Kanei, Ryuyu Tomoyose, Akamine Kayei, Sakiyama Shuei, Uehara Saburo a Shimabukuro Natsukichi.

Pôvod kata Kanshu
Pôvodne Kanbun Uechi (1877-1948) sensei vyučoval len tri kata Sanchin, Seisan a Sanseru. Na prelome 50.-60.-tych rokov, po smrti svojho otca, autorizoval Kanei Uechi (1911-1991) skupinu starších cvičencov aby spolu poskladali bojové techniky vyučované jeho otcom. Originálne kata pochádzajúce z Číny zostali zachované v takej podobe ako ich vyučoval Kanbun Uechi vo Wakayame a dodatočne bolo vytvorených 5 kata, ktoré sa zachovali v takej podobe ako boli vytvorené komisiou zloženou zo starších študentov Kanbun Uechiho. Údajne bola kata Kanshu vytvorená touto skupinou, ktorú viedol Saburo Uehara (1900-1965) a tak je pripisovaná jemu.
Technická charakteristika
Kanshu je druhá z troch “mostov” medzi Sanchin a Seisan, pričom veľa techník ba i celé sekvencie pochádzajú z kata Seisan. Preto sa táto kata niekedy nazýva aj “Daini Seisan”.
Kata Kanshu sa cvičí iba v štýle Uechi ryu a vyžaduje sa pri skúškach na 4.kyu (zelený opasok) a 3. kyu (zelený opasok s hnedými koncami).
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
https://okinawa-karate.okinawa/
www.student.virginia.edu/~uechi/
http://users.adelphia.net/~axxmann/aboutuechi.html
www.kusunoki.de/ryu/uechi_ryu.html
www.makotomac.com/library-ranksystem-adults.html
www.kazoku.fsnet.co.uk
www.pittsfielddojo.com/shohei-ryu_karate.html
http://uechiryukenyukai.free.fr
www.angelfire.com
www.karate-brezice.com
