Názov Kyusho pochádza z japonského jazyka a prekladá sa ako vitálny bod/ vitálne body (ľudského tela) či esenciálny bod/ esenciálne body. Čiže názov odkazuje na kľúčové miesta na ľudskom tele, ktoré môžeme považovať za základné, nevyhnutné, najdôležitejšie či najpodstatnejšie. Niekedy sa môžete stretnúť aj s názvom Kyusho jutsu (jitsu), kde japonské slovo jutsu znamená umenie, techniku či spôsob.
Kyusho jutsu môžeme preložiť ako umenie stimulovať vitálne body človeka.
Pôvod Kyusho
Aj keď nemáme presne zmapovaný zrod Kyusho a nepoznáme zakladateľa, môžeme s určitosťou povedať,že poznatky o vitálnych bodoch sa opierajú o čínsku akupunktúru či akupresúru. Už v samotnej čínštine pojem “šifu” predstavoval nielen pomenovanie pre majstra bojových umení, ale aj lekára. Poznatky o vitálnych bodoch sa prirodzene preniesli do bojových umení a my sa s vitálnymi bodmi môžeme stretnúť aj v legendárnej knihe Bubishi. Tá nielen ukazuje kde vitálne body ležia, ale popisuje aj 36 smrteľných bodov ľudského tela. Aj keď vitálne body boli a sú prirodzenou súčasťou bojových umení, v súčastnosti sa už systematicky nevyučujú. Tento stav je zapríčinený najmä premenou bojových umení, ktorá sa udiala v 20. storočí. Cieľom už nie je likvidácia súpera, ale byť rýchlejší a silnejší atlét. Z bojových umení sa stali bojové športy.
Aj keď sa Kyusho jutsu v Karate systematicky nevyučuje, bolo to práve okinavské Tode, ktoré stálo za znovuzrodením Kyusho vo svete. Hoci sa okinavské Tode od roku 1905 formovalo najmä zásluhou Anko Itosua (糸洲 安恒, 1831-1915) na telesné cvičenie, boli na Okinave v úzkych kruhoch odovzdávané vedomosti aj o vitálnych bodoch. Jedným z Okinavčanov, ktorý preukázateľne týmito vedomosťami disponoval bol majster menom Seiyu Oyata (清勇 親田, 1930-2012). Okrem Oyatu sa udáva ako ďalší majster Hohan Soken (方範 祖堅, 1889-1982), ktorý sa učil rodinné Tode majstra Sokon Matsumuru. V súčasnosti je veľa majstrov, ktorí dosiahli obdivuhodnú úroveň a zručnosť v aplikácii vitálnych bodov, väčšinou pochádzajú z USA a štúdiu vitálnych bodov sa venujú približne 30 rokov.
Cieľ Kyusho
Účelom Kyusho jutsu je dokázať stimulovať rôzne oblasti ľudského tela takým spôsobom, aby u protivníka vyvolali želanú reakciu. Tá sa rôzni, v závislosti od stimulovanej časti tela ako aj od použitej intenzity. Želaná reakcia môže mať oslabujúci alebo posilňujúci efekt, taktiež v závislosti od intenzity môže vyvolať bolesť alebo príjemné pocity. Čiže prostredníctvom Kyusho sa dá človek nielen paralyzovať, ale aj oživiť či liečiť.
Ako to funguje?
Už som spomínal,že stimulácia vitálnych bodov je založená na poznatkoch akupunktúry resp. akupresúry. To znamená,že hlavnou témou sú ako inak vitálne body človeka a znalosť ich presnej polohy na ľudskom tele. Avšak samotná znalosť polohy vitálnych bodov je len nevyhnutný základ v tomto umení. Veľmi dôležité je vedieť akým spôsobom sa konkrétny bod stimuluje, vrátane intenzity a smeru pôsobenia na daný vitálny bod. Tu sa môže zdať,že celé tajomstvo leží vo vitálnych bodoch, ktoré akoby disponovali zázračnými schopnosťami. Pravda je ale oveľa jednoduchšia. Vitálne body v podstate označujú isté špecifické miesta na ľudskom tele. Ide o anatomické oblasti, ktorými buď prebiehajú svalmi nechránené nervy alebo miesta kde sa nervy rozdvojujú či prekrývajú. Vitálnym bodom môže byť aj samotné nervové zakončenie alebo šľachový úpon. Ak to celé zovšeobecníme, Kyusho sa zaoberá stimuláciou nervových vlákien ľudského tela. Touto stimuláciou dosahujeme požadovaný efekt.
Stimulácia vitálneho bodu SP-17 a revitalizácia partnera prostredníctvom vitálnych bodov SP-21. … Alebo podráždenie 5. medzirebrového nervu vyvolalo bránicový krč a obojstranná stimulácia koncovej vetve toratálneho (hrudníkového) nervu vyvolala následné uvoľnenie bránice.
Ako to možno využiť?
Znalosť Kyusho jutsu poskytuje viaceré praktické využitia:
- bojové aplikácie – v kata sa nachádza neuveriteľné množstvo techník, ktoré dávajú zmysel až v spojení s Kyusho. Až vtedy sa zmení nepraktické a zastaralé na efektívne a sofistikované. Využitie nájdeme nielen vo vlastnej sebaobrane, ale aj pri zásahu z pozície 3. osoby, odzbrojenie súpera, boji na zemi.
- liečebné aplikácie – oživenie súpera, prinavrátenie funkcií tela do pôvodného stavu po zasiahnutí, liečenie konkrétnych problémov ako napr. odstránenie bolestí hlavy, nespavosti, karpálnych tunelov, … , zdravotné a revitalizačné masáže …
Kde sa to dá naučiť?
Predovšetkým na seminároch a tréningoch s certifikovaným inštruktorom. Žiaľ takých je ako šafranu, nakoľko Kyusho jutsu si človek osvojí až po niekoľkých rokoch intenzívneho cvičenia. Taktiež sa stretnete s viacerými organizáciami, ktoré sa medzi sebou líšia najmä prístupom a metodikou, akou vyučujú. Mne osobne sa osvedčila spolupráca s českou vetvou Kyusho International, ktorú vedie sensei Miroslav Brožíček (5. Dan Aikido, 4. Dan Kyusho jutsu). Celosvetovo organizáciu vedie veľmajster Evan Pantazi, ktorý patrí medzi svetovú špičku v oblasti Kyusho jutsu. Kyusho International je tak ako v iných bojových umeniach štruktúrovaná organizácia, ktorá si stráži svoje know how a šíri ho výlučne prostredníctvom svojich certifikovaných inštruktorov a certifikovaných study group leadrov (ľudí organizujúcich a vedúcich Kyusho tréningy). Hoci najširšia základňa Kyusho sa nachádza v Českej republike, podarilo sa otvoriť prvú študijnú skupinu aj na Slovensku. Táto študijná skupina sa stretáva a pracuje v Skalici a jej cieľom je podporiť ľudí na ceste za poznaním Kyusho jutsu. V súčasnosti spája ľudí zo Skalice, Senice a Nového Mesta nad Váhom.
Čo sa cvičí na stretnutiach študijnej skupiny?
Obsah precvičovaný na stretnutiach študijnej skupiny je prispôsobený zúčastneným účastníkom a drží sa stanovených osnov Kyusho International. Na začiatku sa snažíme vitálne body na tele lokalizovať, ohmatať si ich a zľahka stimulovať. Neskôr sa ich učíme ľahkým úderom aktivovať a zrevitalizovať. Po osvojení si týchto zručností prechádzame na vyššiu úroveň a tou je aktivácia bodov v konkrétnych situáciach prípadne cvičenie drilov zameraných na aktiváciu niekoľkých bodov v určenom poradí. Práve tieto drily často odzrkadľujú bunkai karate kata. V priebehu niekoľkých rokov sa zoznámite a osvojíte si viac než 100 vitálnych bodov. Výuka je tak ako v iných bojových umeniach vyučovaná po úrovniach a počas niekoľkých rokov sa naučíte:
- oživovať súpera
- body na rukách
- body na hlave
- body na tele
- body na nohách
- využitie bodov pri strhoch (takedown)
- využitie bodov v boji na zemi (grappling)
- využitie bodov v pákach (tuite)
- využitie bodov pri odzbrojení súpera (zbrane)
- majstrovské stupne – skúšky s použitím K.O. techník
Samozrejme, je možné sa zúčastňovať skúšok, pričom po úspešných skúškach obdrží účastník certifikát. Organizácia Kyusho International neudeľuje opasky, len osvedčenia o úrovni cvičenca. Kyusho jutsu je tu vnímané ako doplnok k bojovým umeniam či štýlom, neurčuje cvičencovi konkrétne techniky akými majú byť vitálne body stimulované. Preto je Kyusho jutsu rozšírené medzi cvičencami Aikido, Karate, Judo, Krav Maga, Kung Fu a inými bojovými umeniami.
Dá sa Kyusho naučiť bez študijnej skupiny?
I keď si v súčasnosti môžeme zakúpiť množstvo kníh, dvd či aplikácií a aj napriek tomu,že Kyusho jutsu je považované ako nadstavba pre rôzne bojové umenia, nedá sa naučiť bez skúseného lektora. I keď je možné odpozorovať niektoré techniky napr. z YouTube, určite to neodporúčam. Najmä kvôli efektu, ktorý pri zasiahnutí vitálneho bodu môže nastať. Preto sa oživovanie a revitalizácia zasiahnutého miesta učí ako nevyhnutný základ. Tu si treba uvedomiť,že každé telo reaguje inak a čo jeden človek pociťuje len ako tlak, iný človek môže byť na pokraji bezvedomia. I to je dôvod, prečo by ste sa Kyusho mali učiť len pod dozorom skúseného inštruktora.
Ako začať?
Informujte sa o prebiehajúcich stretnutiach študijnej skupiny, urobiť to môžete buď:
- emailom: martin.klasek@kyusho-czech.cz
- telefonicky: Martin Klásek 0905/143111, WhatsApp
- messenger,FB
- pozrite si kalendár podujatí priamo tu
Kyusho jutsu na Slovensku
Skalica – Martin Klásek – martin.klasek@kyusho-czech.cz
Senica – Branislav Náter – nater.branislav@gmail.com
Bratislava – Róbert Prôčka – prockarobo@gmail.com
Piešťany – Matúš Rohár – matus.rohar@gmail.com
Nové Mesto n. Váhom – Alojz Michalka – amx@centrum.sk
Žilina – Viliam Rojko – viliam.rojko@rokaddt.sk
Prešov – Leonard Vodička – leonard.vodicka@gmail.com

Potrebujete viacej informácií ?
- http://www.kyusho-czech.cz– webové stránky českej vetve Kyusho international, tu nájdete nielen info čo Kyusho jutsu obsahuje, kde sa cvičí, kedy a kde sú najbližšie semináre,ale aj aktuálne kontakty na study group lídrov. Na týchto stránkach publikujem články o vitálnych bodoch v spojitosti s Karate a Karate kata.
- https://kyusho.com– webové stránky Kyusho International, ktorú vedie veľmajster Evan Pantazi. Množstvo informácií pridávaných takmer denne, po bezplatnej registrácii prístupné diskusné fórum, možnosť zakúpiť si online študijné materiály. Taktiež si môžete overiť, či sa učíte od certifikovaných inštruktorov.
- https://www.youtube.com/user/EvanPantazi – odobrajte novinky z You Tube kanála Evana Pantaziho. Získate takmer denne nové video o Kyusho, informácie o nadchádzajúcich seminároch, ukážky z vydaných či pripravovaných dvd, hlbšie informácie o tom ako telo funguje, odpovede na otázky prostredníctvom YT.
- https://www.facebook.com/Spirit.of.the.Kata – odoberajte novinky z môjho FB kanála, kde nájdete informácie o stretnutiach študijnej skupiny na Slovensku ako aj info o nových článkoch či videách
- Nainštalujte si do mobilu alebo tabletu 3D aplikáciu zameranú na akupunktúrne body. Pomôže vám pri opakovaní si už naučených vitálnych bodov. (link je na aplikáciu, ktorú používam ja, určite nájdete i aplikácie zadarmo)
- Kúpte si nejakú knihu o vitálnych bodoch alebo ešte lepšie, knihu kde sa informácie o vitálnych bodoch budú prekrývať aj s anatómiou človeka. Mojou obľúbenou je kniha od Marca Tedeschiho – Esential anatomy for healing and martial arts, ktorej prílohou sú aj veľké mapy s vitálnymi bodmi.
- Nainštalujte si do mobilu, tabletu alebo počítača software zameraný na ľudskú anatómiu, kde dokážete vyselektovať po jednotlivých vrstvách (svaly, nervy, obehová sústava, orgány, skelet) presne to čo hľadáte. Podobnú aplikáciu avšak bezplatnú, môžete využiť online na webe Biodigital Human.
Máte otázku? Zanechajte komentár alebo ma kontaktujte správou.
Evan Pantazi – Points on the Legs (Vitálne body na nohách)
V 5. pokračovaní nám majster Evan Pantazi ukazuje, ako sú nohy, ktoré sa ťažšie chránia a sú menej trénované v obranných schopnostiach, vynikajúcim cieľom, ktorý dáva okamžitú výhodu cvičencovi Kyusho. Útočením na nohy kopajúceho protivníka mu spôsobíme bolesť, dysfunkciu a výrazne obmedzíme jeho útočnú kapacitu. Ďalšou výhodou použitia vitálnych bodov na nohách je ich efektivita v obrane zo zeme proti stojacemu súperovi. Tu zohrávajú dôležitú úlohu najmä nohy. Zaradenie týchto devastačných techník do nášho arzenálu zlepší naše bojové metódy bez ohľadu na to, aký štýl praktizujeme, pretože sú univerzálne.
Jazyky zahrnuté do formátu DVD5: Angličtina, Español, Deutsch, Italiano, Français – Jazyky zahrnuté do formátu na stiahnutie videa: Angličtina, Español, Deutsch, Français, Italiano
Trvanie nahrávky: 59 min
Formát: mp4
Prečítajte si taktiež súvisiace články, ktorých témou sú vitálne body na nohách: Zoznam najdôležitejších vitálnych (akupunktúrnych) bodov na nohách a všetky meridiány vitálnych (akupunktúrnych) bodov na nohách.
Obsah / Poznámky
1:00 Umiestnenie (lokácia) vitálnych bodov na nohách
v oblasti kolena – ST-34, SP-10, SP-9, extrapoints, ST-35, SP-11, LV-9, SP-6, GB-34, BL-54,55,56, GB-32, GB-31, BL-50,
10:36 Leg destructions – obrana proti kopom s použitím vitálnych bodov
obrana proti mawashi geri (SP-11, LV-9), mae geri (SP-6, GB-36), yoko geri (GB-34),revitalizácia zasiahnutého miesta, rotujúcim kopom (BL-54)
18:05 Obrana proti kopom s takedownom
mawashi geri chudan+ takedown (BL-58, SP-6), ura mawashi geri
21:15 Pokročilá obrana proti kopom
rotujúci kop + kontrola súpera na zemi cez lýtko (BL-54,55,56), dvojúder na jednu nohu (SP-11 a ST-34 ), leglock a kontrola súpera pákou na členok (SP-6), obrana proti vysokému kopu (GB31, 32)
26:49 Training drills – obrana proti dvom úderom rukou a následný prechod na nohy (kop), telo a hlavu
32:54 Predstavenie študentov kyusho jutsu a ich použitie vitálnych bodov v pohybe (K.O. techniky)
37:14 Master Mark Kline (3x neko ashi dachi, kontrola súpera), obrana proti headlocku (GB-25 + GB-32)
42:26 Master Jim Corn (obrana zo zeme cez SP-6, LV-9, SP-11)
45:15 Master S. Deibe (takedown + legbar cez SP-6, SP-11, LV-13)
46:33 Master Mark Kline (využitie stehna v hode), obojručné držanie klopy (GB-21+BL-54), takedown cez mawashi geri + kontrola, ground fighting: half guard (zachytenie a páka na nohu)
51:44 Obrana zo zeme – strhy a kopy (nožničky) zo zeme, obrana proti ashi barai
57:07 Záver DVD
DVD / mp4 nahrávku si môžete zakúpiť a stiahnuť priamo na stránke https://kyusho.com/kyusho-dvd-download/
Náš tip
Po úspešnom zložení skúšok na Level 5 sa začnite pripravovať na Level 6 – Takedowns – vitálne body používané pri strhoch súpera. Prečítajte si recenziu DVD zameraného práve na tieto vitálne body.
Vitálne body na nohách sa často využívajú aj pri boji na zemi (grappling). Prečítajte si recenziu na DVD zameraného na zápasenie (grappling).

Naučte sa Kyusho jutsu
Zefektívnite Vaše bunkai na maximum. Osvojte si umenie stimulácie vitálnych bodov pod dohľadom skúseného inštruktora.
Nájsť najbližšie podujatie
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra:

チゾーチン
Karate kata Chishokin
Chishokin je málo známa kata, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila do repertoáru Seishoa Aragakiho (1840-1918).
Pomenovanie kata
Chishōkin, Chisochin.
V súčasnosti sa názov tejto kata v Japonsku zapisuje iba písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Pôvod kata Chishokin
Autor tejto kata je neznámy. Chishokin je málo známa kata, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila do repertoáru Seishoa Aragakiho [新垣 世璋] (1840-1918).

Na stránkach blogu venujúcemu sa rodinnému štýlu Motobu-ryu sa v článku týkajúceho sa možného pôvodu kata Sochin v Motobu-ryu uvádza, že:
“Avšak vzhľadom na skutočnosť, že v roku 1867 Arakaki Tsūji Pēchin (Arakaki Seishō) predviedol kata „Chishōkin (ちしやうきん)“ v Uchaya Udun v dedine Sakiyama v Shuri, Shisōchin bola pravdepodobne prítomná na Okinave už pred Higaonnovým odjazdom do Číny. Okrem toho, vzhľadom na skutočnosť, že Shisōchin nebola predstavená zakladateľovi Tōon-ryū a spolužiakovi Miyagiho Senseia, menom Kyoda Jūhatsu, zdá sa rozumné predpokladať, že Shisōchin sa naučil Miyagi Sensei od niekoho na Okinave po smrti Higaonna Senseia. Podľa Senseia Ueharu, Sensei Miyagi a jeho priateľ a spolužiak Teruya Kamesuke dostali súkromné inštrukcie od Motobu Chōyū, takže je celkom možné, že kata Shisōchin im odovzdal Motobu Chōyū.” Alebo aj niekto iný.
Text sa síce zaoberá pôvodom kata Shisochin (z goju ryu), avšak narazíme na zmienku o kata Chishōkin (ちしやうきん). Podobný názov má aj kata Sochin a tak môžeme stretnúť s názorom, že obe kata pochádzajú z jednej línie.
V súčasnosti je dostupné video, na ktorom Heisaburo Nakamura praktikuje kata Chisochin (チゾーチン). I keď táto kata sa nezdá byť variantom inej známej kata, možno nájsť techniky podobné s kata Aragaki Sochin. Preto sa domnievam, že kata Chisochin patrila medzi kata, ktoré Seisho Aragaki vyučoval pričom sa neskôr pretransformovala do kata Sochin majstra Aragakiho, čiže Aragaki no Sochin.
Technická charakteristika
Kata Chishōkin / Chisochin sa začína, podobne ako iné kata opierajúce sa o Naha-te tradíciu, tromi krokmi v sanchin dachi s úderom gyaku cuki vykonávaným zatvorenou päsťou. Vyznačuje sa nepravidelným embusenom a technikami, ktoré sa neopakujú. Niektoré techniky ako mawashi uke či zmietnutie súpera môžu pripomínať kata Suparinpei. Séria troch blokov shuto uke (v Aragaki-shi Sochin nahradené za kake uke) je v rámci Naha te kata jedinečná. Taktiež nasledujúca kombinácia vyznačujúca úderom uraken uchi s náprahom vykonaným k uchu pripomína skôr kata Naihanchin zo shuri-te či tomari-te ako nejakú inú naha-te kata. V samotnom závere kata sa vykonáva kombinácia pripomínajúcu poslednú kombináciu z kata Seisan či Hangetsu.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Motobu´s Sochin. Dostupné online na https://ameblo.jp/motoburyu/entry-12617042772.html [prístup 10.2.2023]

八段锦
Ba Duan Jin
Ba Duan Jin je séria qigongových cvičení, o ktorých sa predpokladá, že sa používajú už od roku 1100 nášho letopočtu. Fyzické pohyby naťahujú svaly a šlachy čím sa prostredníctvom meridiánov stimuluje tok Qi, zlepšuje sila a flexibilita celého tela . Praktizuje sa na zlepšenie zdravia a na upokojenie a liečenie mysle, tela a ducha.
Pomenovanie zostavy
Ba Duan Jin.
Uvedené čínske znaky názvu tejto zostavy sa preklladajú ako “8 častí brokátu”. Názov odkazuje na vzácnosť a súčasne na hodnotu tejto zostavy. Brokát dodnes považujeme za vzácnu či luxusnú hodvábnu tkaninu, často pretkanú pestrofarebnými či dokonca zlatými niťami.
Znak „八” v názve zostavy odkazuje na osem pohybov v zostave. Každý z ôsmich pohybov sa nazýva duan „段“. Znak Jin „锦” sa skladá zo „zlata” a „hodvábu”. Brokát je vzácna tkanina vyrobená z hodvábu rôznych farieb. Starovekí čínski odborníci na zdravie verili, že Ba Duan Jin je účinný pri posilňovaní tela, a preto ho prirovnávali ku krásnemu a farebnému brokátu; okrem toho slovo „Jin“ možno chápať aj ako súhrn jednotlivých činností.
Pôvod zostavy Ba Duan Jin
Predpokladá sa, že sa táto zostava cvičila v Číne už okolo roku 1100 pričom sa v rôznych obmenách cvičí dodnes. Autor tejto zostavy je neznámy.








Obrázky pochádzajú z knihy 八段錦. Autor neznámy. Obdobie dynastie Qing. Kniha je dostupná na https://www.shuge.org/ebook/ba-duan-jin-ce/
Pre koho je zostava určená
Pohyby zostavy Ba Duan Jin sú vo všeobecnosti pomalé a vhodné pre ľudí všetkých vekových kategórií. Každý pohyb sa musí mnohokrát opakovať a musí sa koordinovať s dychom a detailami ako je dotyk jazyka s podnebím, udržanie mysle v dantiane.
Taktiež je to metóda cvičenia sily, cvičenia Qi, pohybu a uvoľňovania šliach. Uvádza sa, že ak sa sto dní sústredíte na cvičenie, môžete zvýšiť silu tisícky šliach, čo sa týka mladých a silných. Ak ste starí a máte nedostatok energie a ste ochotní cvičiť rovnakým spôsobom dva-trikrát denne, budete sa aj zdravo stravovať, predĺžite si život a zbavite sa všetkých chorôb.
Verzie
Existujú dva spôsoby ako cvičiť túto zostavu: postojačky alebo vsede. Cvičenie v stoji vyžaduje, aby boli nohy od seba na šírku ramien a poloha v sede vyžaduje sedenie so skríženými nohami, dotyk jazyka s podnebím a udržiavanie mysle na dantian. Okrem týchto dvoch verzií sa vyskytuje množstvo verzií, ktoré sa navzájom od seba odlišujú poradím cvikov či spôsobom ich vykonávania.
Názvy duanov
Tak ako jestvujú odlišnosti vo vykonávaní cvikov, tak môžeme zbadať aj odlišnosti v názvoch jednotlivých cvikov. Ja som si obľúbil názvy, ktoré uvádza Peter Chen vo svojom videu na YT.
Duan 1: Zdvihnite nebo a regulujte trojité ohrievače
Duan 2: Vykreslite luk a zastreľte orla
Duan 3: Oddeľte nebo a zem na harmonizáciu sleziny a žalúdka
Duan 4: Múdra sova hľadí dozadu, aby liečila choroby a zranenia
Duan 5: Otočte hlavu a kývajte zadkom, aby ste vyhnali oheň zo srdca
Duan 6: Rukami držte nohy, aby ste posilnili obličky a chrbát
Duan 7: Prenikavo sa pozerajte a udierajte, aby ste pomohli hladšiemu toku Qi v pečeni
Duan 8: Poskakujte na prstoch, aby ste vyhladili tok Qi
Technická charakteristika
Zostava Ba Duan Jin je sled 8 na prvý pohľad nenáročných cvičení vykonávaných za sebou, vždy v rovnakom počte. Ak sú cviky vykonávané zvlášť na jednu a potom druhú stranu, vykonáva sa tento počet rovnako na každú stranu. Náročnosť cvičenia spočíva v pridávaní počtu opakovaní ako aj v zameraní sa na jednotlivé detaily práce s telom, vedomé dýchanie či na prácu s vnútornou energiou Qi.

Neprehliadnite
Rôzne vydania kníh o tejto zostave si môžete bežne zakúpiť v internetových kníhkupectvách (napr. Amazon) ako v printovej tak i v elektronickej podobe. Každopádne kniha Ilustrované vysvetlenie Yi Jin Jing Wai Jing autora Liang Shichang je voľne dostupná aj na stránkach Digitálnej knižnice Shuge (Peking). Do svojej knižnice si ju môžete legálne a bezplatne stiahnúť z tejto stránky (22,8MB). Odkaz sa nachádza dolu na stránke, tesne nad komentármi.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Liang Shichang: Ilustrované vysvetlenie Yi Jin Jing Wai Jing. Dostupné na https://www.shuge.org/ebook/yi-jin-jing-wai-jing-tu-shuo/ [prístup 29.1.2023]
Národné palácové múzeum Taipei: kniha Ba Duan Jin. Taiwan. Dostupné na https://theme.npm.edu.tw/exh107/Healing/ch/index.html [prístup 29.1.2023]
CHEN, Peter: Baduanjin Qi Gong (Eight Section Brocade). Dostupné na https://eastcare.com.au/ba-duan-jin-qi-gong/ [prístup 1.2.2023]

四向戰
Karate kata Shisochin
Shisochin kata sa do systému Naha te dostala po návrate majstra Kanryo Higaonnu z Čínu. Jej unikátne techniky nenadväzujú na žiadnu inú kata. Takmer celá kata sa cvičí s otvorenými rukami pričom zaujímavosťou je aj kľúčová technika cvičená do 4 smerov. V systéme Naha te reprezentuje kombináciu techník modlivky a tigra. Bunkai kata odhaľuje útoky na vitálne body ako aj Tuite jitsu.
Pomenovanie kata
Si Xiang Zhan, Shisochin.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Boj do 4 smerov” alebo “Boj do 4 strán”.
Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Táto kata sa rozvíjala na Okinave ako súčasť Naha-te Chojuna Miyagiho (1888-1953). Nakoľko sa v mladosti Miyagi učil Tode u majstra Kanryoa Higaonnu (1853-1916), predpokladá sa, že túto kata Higaonna vyučoval.

Higaonna Kanryo (東恩納 寛量)
(10.marca 1853 – október 1915)
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate. Kanryo Higaonna (Higashionna) sa narodil v Naha, v rodine obchodníka s palivovým drevom.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom bojových umení začal vo veku 14 rokov u majstra menom Aragaki Seishō (新垣 世璋, 1840–1918). U neho mal študovať približne 3 roky, pričom majster Aragaki vyučoval štýl Mníchovej pästi. V septembri 1870 odcestoval majster Aragaki ako tlmočník do Číny a predpokladá sa, že prostredníctvom rodiny Yoshimura umožnil vycestovanie mladého Higaonnu do Fuzhow, Čína. Čím presne sa mladý Higaonna v Číne zaoberal je predmetom dohadov. Je pravdepodobné, že Higaonna strávil istý čas v dome Ryukyu, čo bol areál v ktorom sa stretávali Okinavčania. Tu prebiehala aj výučba bojových umení, pravdepodobne tu vyučovala svoj štýl rodina Kojo. Predpokladá sa, že mladý Higaonna sa mohol učiť aj od majstra menom Wai Xinxian, ktorý bol čínskym vojenským hodnostárom. Pravdepodobne rodina Kojo sprostredkovala Higaonnovi štúdium bojových umení u majstra štýlu bieleho žeriav menom Ryu Ru Ko. U neho mal zostať až do svojho návratu na Okinavu, čo bolo údajne v roku 1882.
Návrat na Okinavu
Po návrate na Okinavu mal tridsaťročný Higaonna povesť mladého majstra. Naďalej pracoval ako obchodník s palivovým drevom, no otvoril si aj dojo. Avšak nejestvujú žiadne záznamy o jeho žiakoch. Po Higaonnovom návrate ho mal požiadať Yoshimura (ten, ktorý mu pomohol dopraviť sa do Číny), aby vyučoval jeho syna. A Higaonna žiadosti skutočne vyhovel a začal ho vyučovať, čo malo byť v roku 1887. Preto je možné, že Higaonna sa vrátil z Číny až v roku 1887.
Čo presne Higaonna vyučoval je predmetom sporom. Sám odkazoval na svoje umenie ako čínske Kempo, pričom sa predpokladá, že najväčšiu časť pobytu v Číne strávil u majstra Ryu Ru Ko. Ten vyučoval viaceré kata Bieleho žeriava:
Paipuren
Nepai
Doonquan
Roujin
Qijing
Avšak ani jedny z týchto kata sa neobjavila u žiakov majstra Higaonnu.
S istotou môžeme povedať, že Higaonna vyučoval kata, ktoré nájdeme ako v Goju ryu tak i v Toon ryu. Tieto kata sa mohol naučiť ako u majstra Aragakiho tak i v Číne. Boli to nasledujúce kata:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei (Petchurin)
Nasledujúce kata sa už nenachádzajú v Toon ryu, avšak nachádzajú sa v Goju ryu. Tu je predmetom dohadov, či tieto kata Higaonna vyučoval avšak neboli prevzaté do Toon ryu alebo či tieto kata vložil do svojho systému majster Chojun Miyagi ako výsledok jeho niekoľkých ciest po Číne. Predpokladá sa,že Higaonna mohol vyučovať nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Šírenie Naha te
Majster Higaonna pokračoval vo vyučovaní čínskeho Kempo. Označenie Naha te dostalo podľa oblasti v ktorej sa vyučovalo. Nemal veľa žiakov, no jeho povesť vynikajúceho majstra k nemu v roku 1902 priviedla mladého žiaka menom Chojun Miyagi. Ten si čoskoro priviedol kamaráta menom Kenwa Mabuni. Chojun Miyagi trénoval u majstra Higaonnu až do roku 1915, kedy majster Higaonna zomrel.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Kyoda Juhatsu (zakladateľ Toon ryu, štýlu ktorý sa hlási k odkazu majstra Higaonnu) , Miyagi Chojun (zakladateľ Goju ryu), Mabuni Kenwa (zakladateľ Shito ryu), Yoshimura Choki, Shimpan Shiroma či Toyama Kanken.
To či majster Kanryo Higaonna vyučoval túto kata alebo nie, dnes s určitosťou nevieme povedať. Avšak na stránkach blogu venujúcemu sa rodinnému štýlu Motobu-ryu sa v článku týkajúceho sa možného pôvodu kata Sochin v Motobu-ryu uvádza, že:
“Avšak vzhľadom na skutočnosť, že v roku 1867 Arakaki Tsūji Pēchin (Arakaki Seishō) predviedol kata „Chishōkin (ちしやうきん)“ v Uchaya Udun v dedine Sakiyama v Shuri, Shisōchin bol pravdepodobne prítomný na Okinave už pred Higaonnovým odjazdom do Číny. Okrem toho, vzhľadom na skutočnosť, že Shisōchin nebola predstavená zakladateľovi Tōon-ryū a spolužiakovi Miyagiho Senseia, menom Kyoda Jūhatsu, zdá sa rozumné predpokladať, že Shisōchin sa naučil Miyagi Sensei od niekoho na Okinave po smrti Higaonna Senseia. Podľa Senseia Ueharu, Sensei Miyagi a jeho priateľ a spolužiak Teruya Kamesuke dostali súkromné inštrukcie od Motobu Chōyū, takže je celkom možné, že kata Shisōchin na nich odovzdal Motobu Chōyū.” Alebo aj niekto iný.
Odkaz Budhizmu v kata Shisochin
Názov kata je pravdepodobne ovplyvnený budhizmom. Má nás upomínať na Sidhartovu prvú cestu predtým ako sa stal Budhom. Sidharta prešiel východnou branou a stretol Starobu. Na druhý deň prešiel južnou branou a stretol Chorobu. Na tretí deň prešiel západnou branou a konfrontoval sa so Smrťou. Na štvrtý deň prešiel severnou branou a tentoraz sa stretol so zdržanlivosťou. Tento príbeh býva často uvádzaný ako kľúčový okamžik, ktorý podnietil Sidhartu Gautama k založeniu budhizmu.
Teória 4 brán v TČM
V tradičnej čínskej medicíne sa pojmom 4 brány označujú 2 akupunktúrne body ležiace na končatinách. Sú to LI-4 (bod č.4 na dráhe hrubého čreva) nachádzajúci sa na chrbtovej časti ruky medzi palcom a ukazovákom. Druhým bodom je LV-3 (bod č.3 na dráhe pečene), ktorý sa nachádza na priehlavku chodidla, medzi palcom a druhým prstom. Spolu tieto body, na všetkých 4 končatinách, vytvárajú 4 brány. Nie je náhodou, že tieto body majú silné liečebné účinky a pomáhajú vyrovnávať tok čchi v celom tele. A naopak slúžia ako zosilujúce body pri útokoch na vitálne body.
Teória 4 brán v kung fu
Na koncept 4 brán môžeme naraziť aj v juhočínskom kung fu (wing chun, tong long). Tu sa koncept 4 brán vysvetľuje nasledovne, wing chun definuje 4 brány ako 4 vstupy akým možno blokovať prichádzajúci útok v závislosti od pásma. Preto 4 brány predstavujú vnútornú vysokú bránu, vonkajšiu vysokú bránu, vonkajšiu nízku bránu a vnútornú nízku bránu. V juhočínskom štýle modlivky Tong Long Pai sa koncept 4 brán zasa vysvetľuje v závislosti od smeru útoku: zľava, spredu, sprava a zozadu. V ďalšom juhočínskom štýle modlivky Tung Kong Chow Gar Tong Long (東江周家螳螂) sa praktizuje cvičenie nazývajúce sa Si Ban Jin (四板勁), čo sa môže preložiť ako (Sila 4 dosiek či Sila 4 smerov). Podstatou cvičenia je naučiť cvičenca v rámci každého pohybu aby v rámci každého pohybu nebola sila nikdy iba v jednom smere alebo rovine, ale vo viacerých smeroch. Táto zručnosť v podstate umožňuje spojiť obranu a útok do jedného pohybu. Tak ako sa to cvičí v kata Shisochin.

Charakteristika kata Shisochin
Už embusen tejto kata prezrádza prečo sa objavila 4 v názve kata. 4 charakteristické techniky sa vykonávajú do 4 svetových strán, pričom kata obsahuje ďalšie 4 pre Shisochin typické techniky, ktoré sa vykonávajú ďalších 4 strán.
Prvá technika sa vykonáva prostredníctvom Shotei (úder pätou dlane) a niekedy sa nazýva aj ako “Rozhnevaný tiger prechádza lesom”. Bunkai tejto techniky učí blok aj útok súčasne. Druhá technika, ktorá sa cvičí do 4 strán je zložitejšia a bunkai je zamerané na techniku dislokácie lakťa. Okrem týchto dvoch charakteristických techník kata Shisochin obsahuje aj techniky hodov.
Kata nás učí bojovať za použitia techník otvorených rúk, ktoré vychádzajú zo štýlu modlivky nábožnej. Techniky vykonávané otvorenou rukou napovedajú, že by kata mohla mať základy aj v štýle tigra, prípadne v štýle žeriava. Takmer všetky techniky v kata sú vykonávané otvorenými rukami.
V súčasnosti sa kata Shisochin cvičí v Goju ryu a Shito ryu.

Typická technika a bunkai kata Shisochin
Len veľmi málo kata začína sanchin kamae s otvorenými rukami a súpera prepichovala nukite technikou. Táto technika sa v úvode vykonáva 3 krát, čo je typické pre Naha Te kata. Pre karate kata je totiž obvyklé prevedenie sanchin kamae zatvorenými päsťami ako napr. v kata Sanseru. Otvorené, bodajúce ruky odkazujú na juhočínske zostavy, napr. aj zo štýlu Bieleho žeriava či Modlivky. Tieto údery nevpichujú prsty do hrudného koša súpera, ale stimulujú vitálny body na tvári (napr. ST-5). V spojení s držaním a stimulovaním jednej z brán (napr. LI-4) naberá úder do tváre vyšší devastačný rozmer. Nacvičujte len pod dohľadom skúseného inštruktora Kyusho jutsu!
Ďalším charakteristickým znakom kata Shisochin je prevedenie techniky úderu dlaňou so súčasným blokom. Túto techniku nájdeme aj v iných čínskych kata, napr. Seisan, Suparinpei či Nepai, avšak v kata Shisochin sa táto technika vykonáva 4 krát za sebou do všetkých 4 svetových strán. Hádam preto sa názov kata Shisochin prekladá ako “Boj do 4 strán”. Tu je úder dlaňou smerovaný buď na vitálny bod na tele CV-17 alebo prípadne aj na vitálne body na hrdle napr. ST-9, na ktoré obranca plynulo prejde po údere do tela.

Zdroj: kniha Mabuni Kenwa, 十八の研究 Seipai no Kenkyū, 1934


Kyusho v kata Shisochin
Vedeli ste, že viaceré bojové umenia uprednostňujú koncept kamae kedy si kryjú najmä stred tela? Zakrytím tvz. centrálnej línie si obranca totiž kryje dráhu počatia známu aj ako predná stredná dráha. Vitálne body nachádzajúce sa na tejto dráhe vo výške hrudníka ovplyvňujú najmä dýchanie. Jedným z týchto bodov je aj CV-17, ktorý môžeme aktivovať viacerými spôsobmi.

CV-17
dráha predná stredná
Poloha: v strede hrudníka medzi bradavkami
Cieľ: n.intercostalis – 4. medzi-rebrový nerv
Aktivácia
Úder: smerom do stredu tela, s rotáciou
Trenie: už aj malé trenie vyvoláva silnú reakciu, trieť možno smerom hore alebo dole, čo vyvoláva rôzne reakcie tela
Reakcia: úder vyvolá dýchacie problémy, môže ovplyvniť aj činnosť srdca, telo sa schúli alebo vystrie v závislosti od smeru trenia
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html- gojuryu
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
http://www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
https://www.ttpacupuncture.com/what-are-the-4-gates-2/ [prístup 9.2.2021]
Sapir Tai: Tong Long Pai Southern Praying Mantis. DVD(mp4 súbor). Vydalo Budo International.Motobu Shōchin. Dostupné online na https://ameblo.jp/motoburyu/entry-12617042772.html [prístup 10.2.2023]

Miyamoto Musashi – Kniha piatich kruhov
Jazyk audioknihy: čeština, číta Jan Hyhlík
Vydavateľ: Progres Guru
Trvanie nahrávky: 183 min
Formát: mp3
Miyamoto Musashi [宮本 武蔵] patrí k historickým postavám japonských dejín vojnového umenia. Poznáme ho ako neporazeného bojovníka, rónina a nezávislého učiteľa.
Predpokladá sa, že Miyamoto Musashi sa narodil v roku 1584, vychovával ho jeho strýko, ktorý ho viedol k bojovým umeniam. Vzrastom vynikal nad svojimi rovesníkmi, čo pravdepodobne ovplyvnilo jeho životné smerovanie. Od 16. rokov sa potuloval po Japonsku a zdokonaľoval svoje bojové majstrovstvo.

Obdobie Edo. Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org je voľne šíriteľný ako public domain.
Počas jeho života, absolvoval medzi 13-29 rokom 60 víťazných súbojov na život a smrť, pričom ani jeden súboj neprehral. Už v 13. rokoch zabil mečom svojho prvého súpera, dospelého šermiara. Postupom času vytvoril vlastnú šermiarsku školu postavenú na boji s dvomi mečmi, nitō ichi-ryū.
Dňa 10. októbra 1643, vo veku 60 rokov začal Miyamoto Musashi písať na hore Iwato, v provincii Higo na ostrove Kyushu svoju Knihu piatich kruhov 五輪の書. Zaujímavosťou je, že toto výnimočné dielo je napísané v jednoduchej japončine (nie spisovnej čínštine ako bolo zvykom). Kniha sa venuje vojnovému umeniu z pragmatického pohľadu. Musashi odmieta predvádzanie sa a komercializáciu bojových umení, uprednostňuje psychologické a fyzické otázky smrtiaceho úderu a rozhodného víťazstva. Knihu dokončil krátko pred svojou smrťou 12. mája 1645. Krátko na to, 13. júna 1645 zomrel.
Kniha piatich kruhov popisuje život japonského bojovníka zo 17. storočia. Odhaľuje šermiarske stratégie a filozofické koncepty, ktoré si osvojovali šermiari tej doby. Podobne zameranou knihou je aj kniha Umenie vojny od čínskeho autora Sun-C´. Tá však bola napísaná už v 6 storočí pred n. l. v Číne.
Obsah nahrávky / Poznámky:
Predhovor vydavateľa angl. vydania a Úvod – kontext doby a krátka biografia Musashiho | |
Kniha piatich kruhov – predhovor Musashiho v úvode svojej knihy | |
Zvitok Zeme – Načrtnutie vedy o bojových umeniach a rozbor Musashiho školy. Spôsob života bojovníka – ako prekonať ostatných vo všetkých smeroch, remeslo – umenie získania výhody (neobmedzovať sa iba na meč), 4 životné cesty (roľníka, obchodníka, bojovného rytiera, remeselníka) , veľká zručnosť, majstrovské plánovanie | |
Veda o bojových umeniach – prirovnáva ho k tesárskemu remeslu, popis toho, čo prináša v knihe ten ktorý zvitok, popis a využitie dlhého a krátkeho meča | |
O poznaní základu slov bojové umenia – dlhý meč ako základ bojových umení, o znalosti výhod jednotlivých zbraní, o rytme v bojových umeniach, 9 pravidiel učenia bojových umení | |
Zvitok Vody – Musashi popisuje učenie svojej školy boja s dlhým mečom, Stav mysle v bojových umeniach, Držanie tela v bojových umeniach, Oči v bojových umeniach, Uchopenie dlhého meča, O práci nôh | |
Päť druhov strehu – horný, stredný, spodný postoj, ľavý a pravý streh, Cesta dlhého meča, Postupy piatich formálnych techník, Zaujatie postoja bez postoja, Zrazenie protivníka jediným úderom, Rytmus druhého prameňa, Úder bez myšlienky a formy, Úder plynúcej vody, Náhodný úder, Zásah karmínového lístia, Telo namiesto meča | |
Údery a zásahy – úder je premyslený, zásah je “ohmatanie” súpera, Telo krátkorukej opice, Lepkavé telo, Porovnanie výšky, Zlepenie, Úder telom, Trojité odrazenie, Bodnutie do tváre, Bodnutie do srdca, Pokrik a výkrik, Krytie prirazením, Boj proti mnohým protivníkom, Výhoda v súboji, Jediný úder, Stav priameho prieniku, Doslov | |
Zvitok Ohňa – popisuje záležitosti týkajúcich sa bitiek – Postavenia, Trojité prevzatie iniciatívy, Pridržanie vankúša, Prekročenie brodu | |
Poznať stav veci – sledovať protivníkove zvyky, povahu, silné i slabé miesta, voliť taktiku, sledovať rytmus, Zašliapnutie meča, Zistenie rozkladu, Stať sa protivníkom, Pustenie 4 rúk, Pohyb tieňa, Zadržanie tieňa, Nákaza, Vyvedenie z miery, Hrozba, Pevné držanie, Napadanie rohov, Mätenie | |
Tri podoby kriku – počiatočný, stredový, konečný, Premiešanie, Rozdrvenie nepriateľa, Zmena hory a mora, Vyrazenie srdca, Obnovenie, Malé a veľké, Pustenie rukoväte, Kamenný múr, Doslov | |
Zvitok Vetra – popisuje techniky rôznych škôl – používanie veľmi dlhých mečov v iných školách, Silné údery mečom v iných školách, Použitie kratších dlhých mečov v iných školách | |
Viacnásobné údery mečom v iných školách – je len bodnutie či seknutie, Polohy meča v iných školách, Zaostrenie očí v iných školách, Práca nôh v iných školách | |
Využitie rýchlosti v iných školách – rýchlosť nie je skutočná cesta, ezoterické a exoterické v iných školách, Doslov | |
Zvitok Prázdnoty – popisuje ako samovoľne nastúpiť na pravú cestu – rozdiel medzi prázdnotou a klamom, Prázdnota ako cesta, Poznámky |
Audioknihu zaraďte do knižnice pre tieto dôvody:
- ak sa zaujímate o boj mečom a staré školy japonských bojových umení zo 17. storočia
- ak chcete preniknúť do mysle bojovníka, ktorý absolvoval 60 súbojov na život a smrť
- ak si chcete vychutnať profesionálny prednes diela
Náš tip
Podobnou témou sa zaoberá aj kniha vojenského generála Sun-c’: Umenie vojny. Podrobnú recenziu si môžete prečítať taktiež na našich stránkach.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra:
https://progresguru.cz/audioknihy/kniha-peti-kruhu-mijamoto-musasi
https://www.britannica.com/biography/Miyamoto-Musashi-Japanese-soldier-artist

制引戦
Karate kata Seienchin
Seienchin kata predstavuje asi najmäkšiu kata v Naha Te. Majster Kanryo Higaonna zaradil túto kata do svojho systému po návrate z Číny. Kata reprezentuje princípy vnútorných čínskych systémov. Seienchin je náročná kata s prekvapivým bunkai zameraným na páky a hody.
Pomenovanie kata
Zhi Yin Zhán, Sui Yi Jin, Seienchin, Seiyunchin, Sēyunchin.
Uvedené čínske znaky 制引戦 názvu tejto kata možno preložiť ako “Kontrolovať-Viesť-Boj” alebo “Poraziť-Viesť-Boj”. Voľne by sme mohli preložiť názov tejto kata ako “Bojuj pomocou kontroly a vedenia súpera”, “Súpera v boji kontroluj a veď” alebo “Dostaň súpera pod kontrolu a potom ho ťahaj”.
Môžeme sa stretnúť ešte s mnohými prekladmi názvu tejto kata, ktoré do veľkej miery závisia od zápisu kanji znakov a jazyku, v ktorom sa tieto znaky čítajú. Tu je zopár z nich : “Sťahovať z diaľky”, “Pochodovať za nesmierneho ticha”, “Ťahať, chytať, tlačiť, kontrolovať”, “Spev rybára”, “Sťahovať, uchopiť, tlačiť, kontrolovať”, “Ticho v búrke”, “Búrka uprostred ticha”, “Útočiť, dobyť, potlačiť” alebo tiež “Dlhá cesta”. Názov Seiinchin sa prekladá ako “Bojovať prostredníctvom odstupu” alebo “Narušenie rovnováhy”. Názov Seiunchin alebo Seiyunchin zase ako “Dostať pod kontrolu, ťahať, bojovať” alebo ako “Duševný pokoj v oku búrky”.
Autor ani presný pôvod tejto kata nie je už známy. Je to stará čínska kata, ktorá sa odovzdávala na Okinave ako súčasť Naha-te, preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorei ryu.
Pôvod kata Seienchin
Pôvod tejto starej kata treba hľadať v Číne. Predpokladá sa, že pôvodná verzia pochádza pravdepodobne z vnútorného systému Hsing-I. Pohyby podobné ako v tejto kata môžeme nájsť taktiež aj v inom vnútornom bojovom systéme – Tai Chi Chuan. Tu sa tieto pohyby (zostavy) dávajú do príbuznosti s pohybmi tigra. Hádam nielen preto môžeme túto kata, aj napriek tomu že používa otvorené ruky a ladné pohyby, označiť ako tigriu kata.
Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:
Navyše, Ryūkyū kenpō, alebo inak karate, bolo prenesené z Číny už v dávnych časoch. Myslím, že Sanchin, Gojūshiho, Sēsan, Sēyunchin a Sūpārinpē sú tiež často rozšírené v Číne a v súčasnosti stále existujú. Naihanchi, Passai, Chintō, Chintē, Wanshū, Rōhai a Kūsankū dnes nemožno vidieť v ich rodisku v Číne, a vyskytujú sa iba na Okinawe.
Motobu Choki
Kata Seienchin preniesol z Číny na Okinavu Kanryo Higaonna (1853-1916) okolo roku 1887.

Higaonna Kanryo (東恩納 寛量)
(10.marca 1853 – október 1915)
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate. Kanryo Higaonna (Higashionna) sa narodil v Naha, v rodine obchodníka s palivovým drevom.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom bojových umení začal vo veku 14 rokov u majstra menom Aragaki Seishō (新垣 世璋, 1840–1918). U neho mal študovať približne 3 roky, pričom majster Aragaki vyučoval štýl Mníchovej pästi. V septembri 1870 odcestoval majster Aragaki ako tlmočník do Číny a predpokladá sa, že prostredníctvom rodiny Yoshimura umožnil vycestovanie mladého Higaonnu do Fuzhow, Čína. Čím presne sa mladý Higaonna v Číne zaoberal je predmetom dohadov. Je pravdepodobné, že Higaonna strávil istý čas v dome Ryukyu, čo bol areál v ktorom sa stretávali Okinavčania. Tu prebiehala aj výučba bojových umení, pravdepodobne tu vyučovala svoj štýl rodina Kojo. Predpokladá sa, že mladý Higaonna sa mohol učiť aj od majstra menom Wai Xinxian, ktorý bol čínskym vojenským hodnostárom. Pravdepodobne rodina Kojo sprostredkovala Higaonnovi štúdium bojových umení u majstra štýlu bieleho žeriav menom Ryu Ru Ko. U neho mal zostať až do svojho návratu na Okinavu, čo bolo údajne v roku 1882.
Návrat na Okinavu
Po návrate na Okinavu mal tridsaťročný Higaonna povesť mladého majstra. Naďalej pracoval ako obchodník s palivovým drevom, no otvoril si aj dojo. Avšak nejestvujú žiadne záznamy o jeho žiakoch. Po Higaonnovom návrate ho mal požiadať Yoshimura (ten, ktorý mu pomohol dopraviť sa do Číny), aby vyučoval jeho syna. A Higaonna žiadosti skutočne vyhovel a začal ho vyučovať, čo malo byť v roku 1887. Preto je možné, že Higaonna sa vrátil z Číny až v roku 1887.
Čo presne Higaonna vyučoval je predmetom sporom. Sám odkazoval na svoje umenie ako čínske Kempo, pričom sa predpokladá, že najväčšiu časť pobytu v Číne strávil u majstra Ryu Ru Ko. Ten vyučoval viaceré kata Bieleho žeriava:
Paipuren
Nepai
Doonquan
Roujin
Qijing
Avšak ani jedny z týchto kata sa neobjavila u žiakov majstra Higaonnu.
S istotou môžeme povedať, že Higaonna vyučoval kata, ktoré nájdeme ako v Goju ryu tak i v Toon ryu. Tieto kata sa mohol naučiť ako u majstra Aragakiho tak i v Číne. Boli to nasledujúce kata:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei (Petchurin)
Nasledujúce kata sa už nenachádzajú v Toon ryu, avšak nachádzajú sa v Goju ryu. Tu je predmetom dohadov, či tieto kata Higaonna vyučoval avšak neboli prevzaté do Toon ryu alebo či tieto kata vložil do svojho systému majster Chojun Miyagi ako výsledok jeho niekoľkých ciest po Číne. Predpokladá sa,že Higaonna mohol vyučovať nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Šírenie Naha te
Majster Higaonna pokračoval vo vyučovaní čínskeho Kempo. Označenie Naha te dostalo podľa oblasti v ktorej sa vyučovalo. Nemal veľa žiakov, no jeho povesť vynikajúceho majstra k nemu v roku 1902 priviedla mladého žiaka menom Chojun Miyagi. Ten si čoskoro priviedol kamaráta menom Kenwa Mabuni. Chojun Miyagi trénoval u majstra Higaonnu až do roku 1915, kedy majster Higaonna zomrel.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Kyoda Juhatsu (zakladateľ Toon ryu, štýlu ktorý sa hlási k odkazu majstra Higaonnu) , Miyagi Chojun (zakladateľ Goju ryu), Mabuni Kenwa (zakladateľ Shito ryu), Yoshimura Choki, Shimpan Shiroma či Toyama Kanken.
Hsing-I Chuan
Hsing-I Chuan (Xing Yi Quan) je čínske bojové umenie zastupujúce vnútornú – mäkkú školu Chuan Fa a jej vznik sa prisudzuje čínskemu generálovi Jüe Fej (1103-1141). Postavenia vychádzajú z piatich prvkov čínskej kozmológie – zem, voda, drevo, oheň a kov. 12 foriem, ktoré Hsing-I obsahuje sú pomenované po zvieratách a sú pravdepodobne predchodcami bojového umenia Pa-Kua. Snáď nikoho ani neprekvapí, že tento systém je založený okrem iného aj na pohyboch tigra. Hsing-i sa skladá zo súboru rýchlych pästných úderov, ktoré sa vykonávajú veľkou rýchlosťou, uvoľnenými svalmi, pričom sila sa rozvíja a sústreďuje v tan-tchienu. Existuje 5 základných pästných úderov vychádzajúcich z 5 základných pohybov: rozpínania, sťahovania, dvíhania sa, padania a kríženia.
Verzie kata Seienchin
Dá sa povedať, že v súčasnosti sa kata Seienchin cvičí iba v jednej verzii, ktorá má zväčša drobné štýlové odchýlky. Napriek tomu sa nachádzajú aj verzie, ktoré obsahujú aj pre túto kata “zakázané” kopy. Jednou z týchto verzií, je verzia cvičená v americkom GoJu-Te, ktorej zakladateľom je Prof. Georgiou. Ten kopy do tejto kata zakomponoval s odôvodnením, že cvičenec nemá cvičiť jednu kata stále tým istým spôsobom, ale má hľadať nové spôsoby vykonávania techník a experimentovať. Každopádne v originálnej verzii tejto kata sa kopy nenachádzajú. Zmena techník sa prirodzene odrazí aj v bunkai kata Seienchin.
Charakteristika kata Seienchin
Táto kata zdôrazňuje silné, nízke postoje ako shiko dači a neko ashi dachi. Kata využíva pri obrane zosilnene bloky vykonávané dvomi rukami a techniky sťahovania súpera. Celou kata sa prelína kontrola dýchania a techniky plné sily. Bunkai kata Seienchin poodhaľuje použitie techník vyvádzajúcich súpera z rovnováhy, hody a uchopenia. Všetky pohyby sa robia výhradne rukami, bez použitia nôh. Rôzne podmietania reprezentované technikami ashi barai sú pre väčšinu ľudí takmer nepostrehnuteľné, ide sa o skryté techniky. V kata sa nenachádzajú žiadne kopy. Niektoré pohyby (pravdepodobne na začiatku kata v Goju ryu verzii) môžu pripomínať vyhodenie (vyťahovanie) rybárskej siete.
Nízke postoje nachádzajúce sa počas celej kata, pohyb v rôznych smeroch, zmeny rytmu ako aj striedanie napätia a uvoľnenia robia túto kata vcelku náročnou. Kata by nám mala pomôcť dosiahnuť pochopenie potreby životnej energie v súlade s bojovými sekvenciami. Kata sa môže precvičovať dvomi spôsobmi – začiatočníci spôsobom “go” a pokročilí spôsobom “ju”.
Kata Seienchin je jedinečná, ktorej techniky takmer v žiadnych iných kata nenájdeme. Napriek tomu, predsa len nájdeme súvislosť s kata Sesan, Suparinpei či dokonca starou kata spomínanou už i v Bubishi – Nepai kata.
V súčasnosti sa kata Seienchin cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Kyokushinkai a Isshin ryu.

Typická technika a bunkai kata Seienchin
Kata Seienchin bezpečne rozoznáte od iných kata pozíciou známou z filmu Karate Kid. Práve kata Seienchin slúžila ako inšpirácia pre scény prezentujúce cvičenie karate kata.

Ďalšou technikou podľa ktorej bezpečne rozoznáte kata Seienchin je samotný úvod kata. Ten ako je typické pre Naha Te kata, sa začína tromi rovnakými technikami po sebe. V tomto prípade ide o tri kroky vpred v shiko dachi, počas ktorých sa vykonáva pohyb pripomínajúci prácu s rybárskou sieťou. Bunkai tohto pohybu predstavuje podmietnutie (strhnutie) súpera, ktoré v približnom zobrazení nájdeme aj v legendárnom manuskripte Bubishi. V Goju ryu verzii tomuto pohybu predchádza ešte pohyb, ktorým rozopneme súperove držanie nášho goliera.

Veľmajster Kyusho jutsu, Evan Pantazi, priraďuje kata Seiunchin k čiernemu tigrovi. Súvislosť s čiernym tigrom sa v tomto prípade odvíja od aplikácií, ktoré sú zamerané na krvné riečištia.
Kyusho v kata Seienchin
Vedeli ste, že aplikácia, ktorou rozopíname súperove držanie nášho goliera nie je smerovaná na súperove zápästia, ale na predlaktia? Poloha súperových zápästí často nedovoľuje účinne stlačiť vitálne body súpera a tak je výhodnejšie využiť vitálne body na predlaktí. Tu sa javí ako ideálny akupunktúrny bod LI-10, ktorého stimulovanie má za následok oslabenie súperových rúk.

LI-10
dráha hrubého čreva
Poloha: vonkajšia strana predlaktia
Cieľ: n.radialis – vretenový nerv
Aktivácia
Tlak: silné zovretie prstami vyvoláva stupňujúcu sa bolesť
Úder: treba viesť tvrdou časťou tela, hlbšie medzi svaly
Reakcia: oslabenie predlaktia i zápästia, otvorenie ruky, oslabenie paže ako aj celého tela, ktoré poklesne do kolien, bezvedomie, strata dychu
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.gojute.com
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
Wang Peisheng, Zeng Weiqi : Tai či čuan,štýl Wu. Vydavateľstvo Šport 1992
Obrázok z filmu Karate Kid prevzatý z http://thekaratekidblog.blogspot.com/2011/12/
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.
PANTAZI Evan: Kyusho MP4 downloads. Dostupné na https://kyusho.com/kyusho-dvd-download/ [prístup 3.1.2023]

Sun-C´ – Umenie vojny
Jazyk audioknihy: čeština, číta Pavel Rímský
Vydavateľ: Albatros Media
Trvanie nahrávky: 91 min
Formát: mp3
Sun-C´ [ 孫子] patrí k historickým postavám čínskych dejín vojnového umenia. Predpokladá sa, že žil v 6.st. p.n.l. , v dobe kedy jeho vrstovníkom mohol byť napr. Konfucius. Za svojho života sa Sun-C´ preslávil ako slávny vojensky stratég, štátnik a predstaviteľ armády dynastie Wu.
Už v mladosti sa zaoberal stratégiou boja pričom ho fascinovali bitky vedené Žltým cisárom. Traduje sa, že po svojom príchode do štátu Wu žil Sun-C´ v ústraní na hore v hore Qionglong na okraji Gusu (teraz Suzhou, Ťiang-su ) a venoval sa farmárstvu. V tom čase napísal jeho dielo “Umenie vojny“. Neskôr bol svojím strýkom odporúčaný na cisársky dvor, kde musel dokázať svoje, že svoje teoretické schopnosti vie previesť do praxe. Cisára presvedčil a v roku 512 pred Kristom sa stal Sun-C´ generálom. V roku 473 pred Kristom sa Sun Wu sa vrátil do Suzhou, kde zomrel v roku 470 pred Kristom.

Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org je voľným dielom.
Obsah nahrávky / Poznámky:
Kapitola 1 – Plánovanie – 5 prvkov vojnového umenia, 7 podmienok spojených s bojom | |
Kapitola 2 – Vedenie boja – finančné výdaje na armádu | |
Kapitola 3 – Útok lsťou – vážne dôsledky obliehania, pozitívne výsledky útoku lsťou, zvíťazí ten kto … | |
Kapitola 4 – Úvahy o taktice – zabezpečiť sa proti porážke a vyčkať na možnosť poraziť nepriateľa | |
Kapitola 5 – Nasadenie síl – priame a lsťou (a ich nekonečné množstvo kombinácií) | |
Kapitola 6 – Slabé a silné stránky – ako získať výhody v boji, rady k taktike v boji | |
Kapitola 7 – Postup – získanie taktických výhod, duch vojska, zásady vedúce k úspechu v boji | |
Kapitola 8 – Zmeny taktiky – 5 závažných chýb vojvodcu | |
Kapitola 9 – Pochod vojska – ako bojovať v horách, na riekach, bažinách, rovinách, Ako rozpoznať čo sa deje v tábore súpera | |
Kapitola 10 – Krajina – 6 druhov krajiny, 6 pohrôm vojska | |
Kapitola 11 – Terén – 9 druhov terénu, ich výhody a nevýhody, O správaní vojska | |
Kapitola 12 – Útok ohňom – 5 druhov útokov ohňom a 5 situácií ako postupovať po požiare | |
Kapitola 13 – Využívanie zvedov – 5 druhov špehov a kde ich nájsť či získať |

Audioknihu zaraďte do knižnice pre tieto dôvody:
- ak sa zaujímate o klasiku čínskej vojnovej literatúry
- ak sa zaujímate o históriu vedenia vojen
- ak ste majiteľ firmy a podnikanie vnímate ako vojnu s cieľom poraziť konkurentov
- ak ste manažér riadiaci svoj tím a hľadáte návod ako riadiť svoj tím na základe pevnej kázne, utajovania informácií a nie je Vám cudzia taktika dosahovania cieľov lsťou
- profesionálny prednes diela, vynikajúci relax
Náš tip
Podobnou témou sa zaoberá aj kniha Miyamota Musashiho – Go Rin No Sho, recenziu nájdete taktiež na našich stránkach.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra:
https://progresguru.cz/audioknihy/umeni-valky-sun-c

Paul Entfield – Devastating Low Kicks Okinawan Karate
Toto video je zamerané na nízke kopy z okinavského karate spolu s ďalšími útokmi zameranými na gedan pásmo ako sú napr. vychýlenie z rovnováhy, podmietnutie či iné ashi-waza. Video okrem použitia techník (vrátane návodu ako skombinovať ruky a nohy pre maximálny efekt) obsahuje aj detail pohybov pri vykonávaní samotných kopov ako aj partnerské drily zamerané na načasovanie, vzdialenosť a cieľ. To všetko ukázané v kontexte goju ryu kata.
Jazyky zahrnuté vo formáte sťahovania videa: angličtina
Trvanie nahrávky: 56 min
Formát: mp4
Obsah nahrávky / Poznámky:
00:24 Chapter I – Kicks solo performance (Techniky vykonávané bez partnera): naname gedan sokuto-geri, fumikomi-geri, mae-geri, ashi-barai | |
07:02 Chapter II – Skill building two person drills: kakato mae-geri drill, kakato mae-geri progression – with punch, kakato mae-geri progression with step & punch, gedan sokuto-geri drill, gedan sokuto-geri drill progression – with punch, gedan sokuto-geri drill progression using the knee raise as first attack, mae-geri (sune-geri) drill, ashi-barai drill (foot sweep drill), 7 step drill | |
28:14 Chapter III – (connector) drills to set up the low-line attacks – ako zastaviť ruky a prejsť plynule na nohy z vonku či zvútra | |
33:28 Chapter IV – ashi-waza (leg entanglement) – zapletenie nôh: basic exercise, | |
37:14 Chapter V – application examples by low kicks type: application of mae-geri: kakato (päta), josokute (priehlavok), tsumasaki (špičky prstov); application of gedan sokuto-geri; kick elbow; |
DVD / mp4 nahrávku Devastating Low Kicks Okinawan Karate si môžete zakúpiť a stiahnuť priamo na stránke vydavateľa Goju Karate Center Carlsbad.

DVD zaraďte do knižnice pre tieto dôvody:
- ak sa zaujímate o bunkai Goju ryu kata, resp. o bunkai kata všeobecne
- ak hľadáte techniky útokov na nohy, nájdete ich vo forme kopov (geri), podmetov (ashi-barai), zapletení (ashi-waza) v mnohých variantoch
- ak sa chcete naučiť vstupovať do techník (bunkai) inou formou než prostredníctvom kakies
- hľadáte inšpiráciu do tréningov resp. tréningovú náplň. Video totiž prináša nespočetné množstvo vstupov, techník, variácií a poslúži nielen ako zdroj inšpirácie do tréningov, ale na istý čas aj ako plnohodnotný tréningový program.
Anatomické ciele na nohách
Na nohách je umiestnených približne 84 vitálnych (akupunktúrnych) bodov, ktoré ležia na 6 meridiánoch. Počet bodov je približný, nakoľko niektoré vitálne body ležia na pomedzí tela a nôh, takže záleží na vás ktorej časti tela tento bod priradíte. Okrem týchto vitálnych bodov sa na nohách nachádzajú ešte tzv. mimomeridiánové body. Nie všetky vitálne body majú praktické využitie v sebaobrane. Prečítajte si viacej v tomto článku.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra:

Sü Ming-Tchang / Tamara Martynovová – Čung-jüan čchi kung. První etapa vzestupu: uvolnění.
Autor Sü Ming-Tchang
Autor knihy Sü Ming-Tchang je v súčasnosti považovaný za veľmajstra čchi-kung. Profesor tradičnej čínskej medicíny (TČM), autor metódy Image Medicine (Medicína obrazov mysle), zakladateľ a riaditeľ Pekingského výzkumného inštitútu “Kundawell” (ČLR), viceprezident Svetovej akademickej spoločnosti liečebného čchi-kungu, zakladateľ a prezident Medzinárodného charitatívneho fondu “Mingtang”. Hosťujúci profesor Univerzity TČM v Kuang-si (ČLR), autor mnohých kníh a vzdelávacích materiálov o čchi-kungu a čínskej Image Medicine. [1]
Z rodu liečiteľov
Veľmajster Sü Ming-Tchang sa narodil v provincii Che-nan (neďaleko kláštora Šao-lin) v rodine známeho chirurga. Od detstva sa venoval wu-šu a neskôr aj čchi-kungu. Študoval tradičnú čínsku medicínu a pracoval ako odborník na diagnostiku. [2] Ako udáva majster Sü Ming-Tchang, všetci jeho príbuzní a blízki v mnohých generáciách mali zvláštne schopnosti rôzneho druhu. Spomína na detstvo (6 rokov) kedy videl ducha svojho zomrelého starého otca. [3] V ich rode bolo veľa liečiteľov, ale nie obyčajných ale šamanov, či mágov. [4] V 11 rokoch bola jeho prvým učiteľom mníška, ktorá ho naučila vrátiť dušu dieťati pri zľaknutí sa. [5] Po 2-3 rokoch sa išiel učiť novému učiteľovi, u ktorého sa naučil “Tchung fa” čiže teleportácii na iné miesto na zemi. [6] Jeho starý otec sa teleportoval 800 km. [6] Po niekoľkých stretnutiach sa nakoniec majster Sü Ming-Tchang dokázal v 16 rokoch teleportovať z domu na ulicu. Nakoľko jeho majster zomrel, nestihol dokončiť výučbu premiestňovania. [7]
Schopnosti veľmajstra čchi-kungu
Ďalší nezvyčajný zážitok popisuje majster Sü Ming-Tchang, keď jeho žiačka prostredníctvom Tretieho oka videla hrozivé obrazy. Preto jej pomohol a pozrel sa o koho ide. A uvidel človeka s veľkými fúzmi, nevyzerajúceho ako Číňan. Znal ho z kníh, išlo o zakladateľa Budhizmu v Číne, učiteľa menom Ta-mo z kláštora Šao-lin. Ta-mo ich učil v Pekingu 4 týždne. [8] Ďalšiu metódu, ktorú si majster Sü osvojil je cestovanie bez tela a navštevovanie rôznych miest, poznanie sú to iné svety, kde nie je fyzické telo ani žiadne fyzické objekty. [9] Na základe popísaných schopností sa zdá, že schopnosti majstra Sü ďaleko prekračujú konvenčné chápanie sveta.
“Čchi-kung je umenie používať energiu čchi: jej získanie z okolitého prostredia, jej premenu a jej vyžarovanie.
Sü Ming-Tchang
Názov Čung-jüan čchi kung odzrkadľuje geografický názov oblasti, roviny v centrálnej časti Číny. Systém Čung-jüan čchi kung je veľmi rozsiahly a obsahuje výuku, rozvoj, samoreguláciu, ozdravovanie, liečenie i filozofickú koncepciu vzniku a vývoja vesmíru a človeka ako súčasť tohto sveta. Ako systém nie je spojený ani s náboženstvom ani politikou či ideológiou. Skladá sa z troch blokov – Systému sebarozvoja (má 5 stupňov), Medicínou obrazov mysle (má niekoľko stupňov) a Transplantácie vedomostí (patrí k tajným znalostiam).[10] Jeden z cieľov systému je rozvinúť naše ďalšie , špeciálne schopnosti.
“Keď sme sa my samotní učili, nikdy sme nepokladali otázku “prečo?” a len sme cvičili”.
Sü Ming-Tchang
Kniha samotná sa venuje spôsobom ako aktivovať svoj vnútorný systém pre vytváranie vlastnej energie a predstavuje metódy prijímania a zhromažďovania energie z vonkajšieho prostredia. Človek predstavuje súčasť vesmíru a stojí na ústrednom mieste v systéme Zem – Človek – Nebesia. V systéme Čung-jüan čchi-kung sa trénuje súčasne duch, telo i energia, aby sa nachádzali v rovnováhe.
“Človek si vytvára určité obrazy, ktoré prostredníctvom nervového systému, cez mozog, ovplyvňujú jeho fyzické telo”.
Sü Ming-Tchang
Čo Vás táto kniha naučí?
Okrem veľkého množstva textov popisujúcich koncepty, systémy, delenia, históriu prináša táto kniha podrobne spracované návody ako začať praktizovať cviky na rozvoj čchi-kung. Konkrétne si môžete pomocou tejto knihy osvojiť nasledujúce cviky:
- Otvorenie kanálov na prstoch rúk i nôh
- 4 prípravné cviky (Dieťa sa modlí k Budhovi, Budhova ruka sleduje obrazy, Posvätný žeriav pije vodu, Zázračný drak čerí more)
- Hlavný cvik (Veľký strom)
- Malý nebeský okruh (s pomocou dýchania, s pomocou vedomia)
- Pomocné cviky (čchi-kung pri chôdzi, behom spánku, prijímanie energie prostredníctvom bodov a kanálov, spôsoby vyžarovania energie)
- Diagnostika a liečenie rukami
- Liečivé cviky na obličky, pečeň a zrak
- Čchi-kung a stravovanie
- Ako cvičiť čchi-kung 24 hodín denne
Knihu zaraďte do knižnice pre tieto dôvody:
- bohaté teoretické informácie o najstaršom čchi-kungu pochádzajúcom z provincie, v ktorej sa nachádza aj legendárny kláštor Šao-lin
- veľké množstvo návodov ako začať (rozvíjať) čchi-kung vrátane fotodokumentácie
- inšpirácia pre vyšší stupeň tréningov – množstvo dýchacích techník podobných tým, ktoré sa vyučujú v karate
- prepojenie na techniky Kyusho jutsu ako z pohľadu meridiánov, orgánov, liečiteľstva
Kniha je dostupná v jazyku: čeština.
Počet strán: 352
Túto knihu si môžete zakúpiť v mnohých kníhkupectvách ako v printovej tak i v elektronickej podobe. Niektoré dokonca poskytujú krátku ukážku tejto knihy.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra:
Sü Ming-Tchang: Čung-jüan čchi-kung První etapa vzestupu: Uvolnění. Nakladatelský dům Grada pod značkou Alferia, Praha, 2021. Počet strán 352. ISBN 978-80-271-3204-1
[1] str. 343
[2] tamže
[3] str. 271
[4] str. 272
[6] str. 280
[7] str. 282
[8] str. 285
[9] str. 297
[10] str. 50-51
